Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: ABD'den 0 km pick-up ithalatı


Alıntı:
blent34´isimli üyeden Alıntı
AMERİKADA Kİ FİYAT ANCAK TÜRKİYEDE DİSTRİBÜTÖR FİRMA YOKSA GECERLİDİR. ANCAK BU FİRMALARIN TÜRKİYE DE DİSTRİBÜTÖRÜ VARDIR. VE FİYATI ONLAR BELİRLER. FOB TURİST FİYAT ÜZERİNDEN VERGİLENDİRME YAPILACAKTIR. G.VERGİSİ %10 KDV 18 ÖTV % 4 OLARAK ÖDEYECEKSİNİZ.ANCAK GETİRMEDEN ÖNCE GARANTİ BELGESİ VE AİTM ALMAK ZORUNDASINIZ.BUNUN İÇİNDE GEREKLİ BİLGİLERİ SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞINDAN ÖGRENEBİLİRSİNİZ. ORTALAMA NAVLUN AB.D. İSTANBUL 3000 USD- 5000 USD SİGORTA İSE 150 USD -250  USD ARASI  ORTALAMA MALİYET SİZE İSE EGER 30000 USD OLARAK GÖZE ALIRSAK 50000 USD FELAN OLUR. YUKARIDA YAZILANLAR TAKRİBİ OLARAK VERİLMİŞTİR. BİLGİLERİNİZE BAGLAYICILIGI YOKTUR.

tekrar merhaba, cevabın için çok teşekkürler, bu mesaj beni umutlandırdı, bir başka yerde aşağıdaki cevabı almıştım, onuda burada paylaşmak isterim,

2006 da ilgili yasa değişti.O yıllarda kamyonet statüsünde olan Dodge Ram,Chevrolet Avelanche ve Cadillac EXT lerin hepsi 2004-2005-2006 dır.2008 bulamazsın.Bugün ithalat yapmak istense Lüks araç statüsünde.Bu yüzden ötv si Jiplerle aynı.F 150 de onlarla aynı sınıfta. F 150 kamyon statüsüne girmiyor bildiğim kadarıyla..Aracı İstanbula kadar Shipping etmen lazım.Ondan sonra Jip statüsünden ithal edeceğinden %84 Ötv ve onun üzerine %18 kdv ödemen gerekecek.Ayrıca bunu ithalatçı bir firma üzerinden yapacağın için ona komisyon vermen gerekecek.Bunun haricinde %10 gümrük komiisyonu ve ekstra gümrük masrafları ödemen gerekecek.Tabi ilk defa yaptığınız bir iş olduğundan buna ekstra masraflarda çıkabilir.

diğer arkadaş bu şekilde belirtmiş, burda tek fark gördüğüm kadarıyla ötv'nin %4 yada % 84 olması. doğal olarak bu farkta büyük bir bedel ediyor. Birde 0 km olduğu için direk olarak ithal edebiliyoruz anladığım kadarıyla, permi - bedelsiz belgesi gerekmiyor sanırım. Bu konularda biraz daha aydınlatırsanız çok memlun olurum, iyi günler.