Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: SAKIN BUNU AÇIP OKUMAYIN

Alıntı:
vdtwo´isimli üyeden Alıntı
Valla bu baslik altinda ki bilgiler icin gercekten tesekkur ederim. Cok aydinlaticiydi serhat bey. Izninle birkac soru da ben sormak istiyorum.

Simdi anladigim kadariyla kurban bayrami, yilbasi vs donemlerinde 100 euroluk gumruk muafiyeti 300 euroya cikiyormus. Malum kurban bayramina 2-3 hafta var. Simdi ben Amerikadaki abime soylesem oradan bana degeri 300 euro'yu gecmeyecek elektronik bir esya alsa sonra da onu bana kargoyla yollasa (hediye seklinde) bir sorun olmaz demissiniz. Peki faturasi yaninda mi yollasin yoksa direkt yollasin mi? Gumruk memuru, fatura olmayinca hemen onundeki amazon.com gibi sitelere bakiyor demissiniz de belki oradaki abim baska bir yerden daha ucuza almistir diye soruyorum. Cunku atiyorum amazon.com a gore 350 euro olan bir esya buy.com da indirimdeyken 250 dolar olabiliyor. Dolayisiyla Faturaya gore deger biciyorsa gelen urune, o zaman faturayi yaninda koymasi daha mantikli degil mi. Son husus abim toplam 300 euroyu gecmeyecek sekilde 2-3 farkli elektonik esyasi yolluyabilir mi hediye olarak? Yoksa farkli da olsa ayni da olsa tek mi olmali diyorsunuz?

(abime yurtdisinda bilgisayar parcalari getirtmeyi dusunuyorum da mumkunse)

Bunun yaninda bilgileriniz icin allah sizden razi olsun. Her yerde bir ses cikiyor cesit cesit forumlarda bu tur gumruk konularinda. sizin bu yazinizi bulmam gercekten iyi oldu.

Öncelikle Kurban Bayramı dolayısıyla şu anda tüm gümrük idarelerinde ticari miktar ve mahiyette olmayan eşya için 300 Euroluk muafiyet uygulanıyor ve bu muafiyet bayramdan bir ay sonrasına kadar da devam edecektir.

Diğer taraftan,bu kapsamda gelen eşyanın cinsinin ne olduğunun gümrük idaresi için hiç bir önemi yoktur.Bu İster sizin belirttiğiniz Bilgisayar parçası olsun, yada başka bir şey olsun.Gümrük Eşyanın miktarı ve kıymetine bakar.Bunu yaparken de gümrük Muayene Memuru muafiyet uygulamak için kendine 2  soru sorar ve cevabını arar.Bunlar;

1-Acaba eşya ticari miktar ve mahiyet arz ediyor mu?

2-Eşyanın Kıymeti gerçekten 300 Euro mu?

Birinci sorunun cevabında aynı eşyadan birden fazlası ticari mahiyet arz eder.

İkinci sorunun cevabında,Gümrük Muayene memuru şayet yükümlüsü tarafından önüne bir fatura konulmuş ise bunda gerçeklik ve dürüstlük arar.Sizin belirttiğiniz üzere gerçekten indirimdeyken bir eşya 250 Dolara da alınmış olabilir.Gümrük Muayene Memuru buna kanaat getiriyorsa bu kıymeti kabul etmemesi için hiç bir sebep yoktur.Zira 4458 sayılı Gümrük Kanunu der ki,eşyanın kıymetini belirlerken öncelikle eşyanın Satış Bedeli Yöntemine başvur, şayet bu yöntemle belirleyemeyeceksen o zaman takip eden diğer yöntemlere sırasıyla başvur der.      

Eşya Faturalı olarak gelecekse Faturanın Eşya ile birlikte gelmesi iyi olur.Zira eşyadan önce gelen fatura,eşya gelmediği için  gümrük idaresinin bir işine yaramaz.Tabi bu kapsamda gelen eşya için şayet mükellefi eşyanın faturası yada fişinin olmadığını söylüyorsa o zaman gümrük ille de eşyanın faturası yada fişi olacak diye bir şart koşmaz.Çünkü eşyanın faturası yada fişi yok ise o zaman gümrük idaresi kendi bünyesinde 3 kişiden oluşturduğu bir heyet marifetiyle resen takdiri bir kıymet belirler ve bu kıymeti esas alır.