Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: acemi ihracatçıya yardım


RE: acemi ihracatçıya yardım


Merhaba,

Müşteriniz mal mukabili ödeme yapmak istiyor. Yani dediğiniz gibi önce malı alıp daha sonra ödeme yapmak istemektedir. Mal mukabili, ihracatçı açısından en riskli ticaret şeklidir çünkü yapılan sözleşme haricinde her hangi bir bağlayıcılığı yoktur. Çoğu durumda, sözleşmeler de  mağduriyetinizi çözemeyebilir. Çünkü uluslararası ticaret söz konusu olduğu için haklılığınızı savunmak çok uzun ve masraflı bir dava sürecine dönüşebilir. O yüzden en başından ödemenizi garanti altina almaniz en uygun çözüm olacaktır. Şayet müşterinize ödeme konusunda tam güven oluşmamış ise (bu müşteriye ilk defa ihracat yapiyor olabilirsiniz yada bu ihracatinizda odeme konusunda tereddütleriniz vardır vs.) mal mukabili bir ihracat yapmak çok riskli olacaktir.

Bunun için en uygun çözüm müşterinize akreditif açmasini istemenizdir. Akreditif ve uygulama sürecini bilmiyorsaniz, forumda yada internette arama yaptiginiz zaman konu ile ilgili olarak doyurucu bilgilere mutlaka ulaşırsınız.

Gümrük müşavirine, eğer ki ürün ile ilgili olarak ihracat ve gümrük mevzuatina tam olarak hakim olmadiginizi düşünüyorsaniz ve ilgili işlemleri yapmak için şifreniz yada yetkiniz yok ise ihtiyaciniz mutlaka olacaktir.

Arda Yımazer