Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Yabanci plakali aracin kalis süresiyle ilgili uygulamalar

Serhat Bey, tesekkürler cevabiniz icin. Ilgili kanunu okudum.Ancak hala anlayamadigim bir konu var. Ben Alman plakali aracimla 3 ay Almanya'da, 3 ay da Türkiye'de kalmak istiyorum.

Örnegin;
1 Ocak-1 Nisan Türkiye 3ay
1 Nisan-1 Temmuz Almanya 3 ay
1 Temmuz-1 Ekim Türkiye 3 ay
1 Ekim-1 Ocak Almanya 3ay

Böylece; 1 sene icinde 3 aylik sürelere bölünmüs olarak toplamda 6 ay Türkiye'de , 6 ay da yurtdisinda kalmis oluyorum. BURAYA KADAR BIR PROBLEM YOK. BENIM SORUM IKINCI SENEYLE ILGILI:

Acaba ikinci sene tekrar 1 Ocak'ta Türkiye'ye giris yapabilecekmiyim? Tekrar 3 aylik dönemler icinde yukaridaki gibi giris cikis hakim olur mu?

Bu soruyu soruyorum, cünkü ilgili madde de 6 ay yurtdisinda kalma maddesi var. Ben 6 ay yurtdisinda kaliyorum ama yukaridaki gibi 3 aylik dönemler icinde kaliyorum, devlet mutlaka benden kesintisiz olarak mi 6 ay kalmam gerektigini söylüyor bu kanunda?

Bir sorum daha olacak: aracimi Istanbul'da gümrüge teslim edersem, aracin günlük bekleme ücreti ne kadardir? baska bir ödeme aliyorlar mi gümrükten, süre kistlamasi var mi gümrükte bekleyen araclarin?

Bu konulari aydinlatirsaniz cok sevinirim...

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey