Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: turkiyede ikamet eden yabanci vatandaslarin yurt disindan araba getirebilirmi?

Yurtdışından Türkiye'ye daimi bir araç sokmak istiyorsan öncelikle arabayı getircek olan kişinin en az 15 yıl (sene) yurtdışında ikamet etmiş olması gerekiyor.
Eğer çifte vatandaş iseniz ; Aracınızı belirli sürelerde yurt dışında bırakmanız gerekiyor.

Ben 2008 Temmuz ayında almanyadan 2000 model bir Audi A4 aldım. 6 ayı doldu ve şuan yurtdışında kanunda verilen izin şöyle:

Çifte vatandaşların Türkiyede araç bulundurma izni aynı yıl içinde 185 Gündür. ( 6 ay yurt dışında 6 ay türkiyede gibi ama tarihleri iyi ayarlarsanız 1 sene türkiyede kalabilir mesela ben 1 ocakta geri giriş yapacağım ve 6 ay kadar daha türkiyede kalacak araç )
Yabancı ülke vatandaşlarının işe özel izin ile 24 aya kadar araçları ile Türkiye'de kalabilmektedirler.
Sıkıntı sadece çifte vatandaşlara uygulanmakta bunun nedeni ise çok açık. Yurtdışında çok komik rakkamlarla lüks bir araç alabiliyorsunuz ama ülkemizde o fiyatlara 1987 model doğan görünümü şahin bile zor bulursunuz =) Buradan da anlaşılacağı gibi KOÇ SABANCI ve diğer büyük otomobil satıcıları bundan hoşnut olmazlar. Unutmayınki 10,000,000 çifte vatandaş ülkemizde yaşamaktadır. Buda ciddi bir pazardır gümrükteki tüm sıkıntılar KOÇ , SABANCI gibi büyük şirketlerin isteği doğrultusunda olup Gümrük ve devlet bu şahıslara peşkeş çekmektedir. Oysa olaya diğer yandan bakacak olursanız yurt dışından gelen araçlar her şekilde ülkemize ve devletimize yarar sağlamaktadır. Aracı getiren kişi benzin alacaktır ( hemde faiş fiyatlardan =) kısacası her türlü araç masraflarını yine ülkemizde yapacaktır.

Sadece mantıklı ve doğru olan çifte vatandaşların yurtdışındaki araçlarını sorunsuz ve koşulsuz yabancı plakaları ile türkiyede kullanabilmeleri olmalıdır. Şuan uygulanan kanun çok saçma bir an önce düzenlenmeli bence.

Gerekirse bu konu hakkında imza toplanmalı hakkımız korunmalıdır.