Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Freelance İhracat Nasıl Yapılır?


Twister bu sayfayı takip etmeyeli biraz zaman oldu.. şimdi takip amaçlı döndüğümde aslında çok şey de olmamış gibi görünüyor..Ama seninde benim gibi araştırıyor olman güzel birşey..Ben hala araştırıyorum...
Eklediğin word dosyasını açtım baktım..İyi bir başlangıç yapmışsın, madem öyle ordan devam edelim sen öğrendikçe dosyaya bilgi girmeye devam et.. Tıkandığımız yerde birileri yine imdadımıza yetişir..
Proformayla ilgili takıldığın yeri yaptığım araştırmaya göre şöyle açıklayayım. Proforma bir teklif yazısıdır. yani ticari fatura gibi gümrük üzerinden resmi işlem görecek "final" evrak değildir..(bazı istisnalar varmış onuda burda biryerde okumuştum sanırım).
Proforma müşteriye ürün satış fiyat-içerik, sevk ve teslim şartlarını gösterir bir belgedir.. bunun illaki fatura şeklinde olması gerekmez. Herşeyi alt alta yazarsın yine aynı işlemi görür. Dolayısıyla eğer sen üreticiyle aracı arasında freelance aracı(komisyoncu) isen o zaman senin bu evrak üzerinde üreticinin bilgilerini göstermen gerekmez. Çünkü alıcı, direkt üreticiyi değil satıcı olarak seni muatap almaktadır. Eğer bu bilgiyi üretici ve alıcı ile sözleşme yapmadan, alıcıya bildirirsen o zaman alıcı seni aradan çıkarır.