Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Total amount, FOB, F ve benim ödemiş olduğum para
Bugün ankara esenboğa havaalanındaki gümrüğe girdim, evet gelen mal Total amount üzerinden yani arkadaiın dediği gibi comercial invoice üzerindeki meblağdan hesaplanacağını öğrendim.Ama burda bir saçmalık var.BEn malı çin firmasıından 725 USD +100 USD toplam da 825 USdden aldım. ama gel görki benim KDV +%15 vergim benden haksız bir şekilde çıkmakta.Çin firmasının neden faturayı boyle yaptığı konusunda hiç bir fikrim yok.Elimde banka dekontumunda olmasına rağmen durumumu bir turlu anlatamadım.BEn faturadaki 1405 doları odemedim ben 825 dolar toplam para odedim desemde kimse beni kaiileye almadı.Ama benim burdaki zararım tam 190 dolar.Resmen ticaretten de çin den de iğrendim.Belki meblağlar size küçük geliyor olabilir ama ya ben bunun 10 katı 100 katı mal alsaydım.Zararımı düşünün.
Bu anlamda benim dilim yandı sizin yanmasın, parayı göndermeden önce faturasını mutlaka scanlattıp e-maillinize isteyin arkadaşlar.yoksa sonucta ben gibi mağdur olursunuz.

customs turkey, eu customs code, inward processing, import, export, cutoms duty, customs legislation, import tax, hs code turkey, customs clearance, customs tax, additional cusotms tax