Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: YONETMIMI DEGERLENDIRIR MISINIZ???


1) Direk FOB fiyatı isteyin ve taşıyıcı firmayla sağlam irtibat kurun.Benim çalıştığım taşıyıcı firma yüklemeye ait tüm detayları bildiriyor ve istersem yükleyici firmanın yüklemeyi nasıl yaptığını bile söyleyebiliyor.Bu sizin için büyük bir avantaj olacaktır.
2) Ödeme şekliniz % 100 L/C at sight olmalı.SGS inspection masrafları ise biraz yüksek oluyor.O nedenle kabul edeceklerini sanmıyorum.Ancak eğer ki firma gerçekten sahtekar ise, SGS inspection yaptır demek hiçbir şey ifade etmez.Çünkü SGS yaptıracak firmayı da sen bul demiş oluyorsunuz eğer L/C'de yazarsa.O da kafasına göre bir firma bulur ve şartları kendine göre yaptırır - sizin ruhunuz dahi duymaz.Sörvey raporunu da kafasına göre yaptırır.
Yani SGS'yi siz yaptırırsanız sağlam firmalardan verimli sonuçlar alırsınız ancak masrafı yüksek olur.
3)Proforma faturaya malzemeye dair tüm ayrıntıları yazdırmaya özen gösterin.Gereken gerekmeyen herşeyi yazdırın.L/C de ve orjinal faturada da geçsin.Aksi bir durumda size lazım olacaktır.
-----
Karşı tarafın hesap numaraları şirketinin adına olması daha iyi olacaktır tabi.Proformada şirket ismi ne yazıyorsa onun hesap numarası da o olmalı.
Bahsettiğiniz firma sordurma işlemini Türkiyede yapabilen birtek TEB var bildiğim kadarıyla.BNP Paribas'la ortak olduktan sonra böyle bir soruşturmayı yapabiliyorlar.Ancak ÇİN firmaları sözkonusu olunca doğal olarak ayrıntılı bilgi alamıyorsunuz.
FOB XYZ PORT almanız => konteyneri sizin bulmanız-yüklemeyi sizin yönetmeniz-navlunu sizin ödemeniz.. ancak fabrikadan limana teslimatın onun yapması demek oluyor.
________
Size tavsiyelerim ise :
1) O firmayı Çindeki başka firmalardan soruşturmayı deneyin.
2) Tüm ürünlerdeki ambalajı kendi tasarımlarınıza göre yaptırın.Her mal için özel etiket isteyin.Ve malzeme hazır olduktan sonra size fotoğraf göndersin.Konteynere yüklenirken de fotoğraf göndermesini isteyin.
3) Akreditife mala dair tüm ayrıntıları yazdırın.Hatta çeki listesi varsa elinizde yani stoktaki bir malı satıyorsa özel maddelere "ekteki çeki listesindeki mallar yüklenecek " diye ekleyin.
4) En geç yükleme tarihini fazla uzatmayın.Çünkü zaman kazanıp farklı yollar deneyebiliyorlar.
5) Akreditifte "date of place and expiry" kısmına dikkat edin ( 31 D ) => Expiry in Turkey olmasına dikkat edin.
6) Akreditifte şöyle bir madde vardır.Eğer evraklarda eksiklik olursa 100 USD ceza ödenir diye.Bankanızla görüşün ve bu miktarı artırmayı deneyin.Çoğu zaman kabul etmiyorlar ancak ben bazen yaptırabiliyorum.Bunun ne tür avantajı olacak derseniz, Çinli firma tüm evrakları istediğim gibi yolluyor eksiksiz.Şimdi bakın; akreditifte ödeme vadesi var o vadeyi geçemiyorsunuz.Çinli ne yapıyor evrakları bilerek eksik-yanlış yolluyor.Banka size evrakları bildirdiğinde eksik olduğunu vs söylüyor.Çinliyle irtibata geçiyorsunuz tamam göndereceğim diyor.Siz de akreditifin ödemesini yapıyorsunuz.Tabi çinli evrak eksik yolladı ancak diğer evraklar tamam.Sizin aklınıza birşey gelmiyor.Çinli buradan zaman kazanıyor 1 hafta 10 gün.Siz malzeme geldiği için biranevvel malları çekip demuraj ödememeyi düşünüp hemen akreditifi ödeyip evrakları alıyorsunuz.Tabi bu evrak çoğu zaman B/L olabiliyor vs vs.
7) Sigortanızı all-full risks yaptırın.
8) Konteynerin limana  muhtemel geliş zamanını hesaplayın ve ödeme vadesini o tarihten enaz 10 gün ileri yazdırın.Bu dikkat çekmez.Ve mallar limana geldiğinde konteyneri açtırın ve içine bakın.Eğer istediğiniz malı değilde başka mal gönderdiyse,derhal akreditifte rezerv bildirin.Hatırlarsanız daha önce tüm ayrıntıları yazdırmıştık mala dair.
Şimdi bankaya diyeceksiniz ki " karşı taraf akreditife uymadı, uymadığı madde : 45 A, orada belirtilen malzemeyle alakası olmayan malzeme var.Bu şartlar altında ödeme yapmayı kabul etmiyoruz." 2 satır talimat yazın ve gerisi sizi ilgilendirmez.