Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: YONETMIMI DEGERLENDIRIR MISINIZ???


Alıntı:
kenan yurtseven´isimli üyeden Alıntı
İlk işini yapmak üzere kurdugumuz işimizde bu forum siz deneyimliler ve mevcut yazılanlar ile beni bu akreditif konusunda sıfırdan bu seviyeye getirdi herkesin emeğine sağlık demek isterim öncelikle.
Üstad Albert  teşekkurler değerli bilgilerin için.,
Bu zihin jimnastiği görmemediğim açılardan olaya bakmamı sağladı ve aklıma diğer soruları doğurdu aşağıda paylaştığım.
Görüştüğümüz firmalar 2 si Endonezyadan ( Acayip hırsız ve dolandırıcı zengini yegane bir ülke oldu gözümde) biride malezyadan
1- SGS yi ben yaptırmak istiyorum L/C de yazsam sadece satıcı yaptırır anlamı mı çıkar? L/C ye yazdırarak SGS yi masraflarınıda ödemek dahilinde ben yaptırabilirmiyim?

SGS türkiye ofisini buldum web adresi :   http://www.tr.sgs.com/

Bir kontenır malın SGS gözetimi nekadar tutar acaba?

2- FOB XYZ Port u  L/C ye mi yazdırtacağım geçerli olması için yoksa proformada da isteyecekmiyim? yani her ikisinde de olmalımıdır ?

* FOB XYZ Port : FOB tarifinde malın gemi güvertesine konulmasına kadar satıcı maldan mesuldur  yazıyor.

O zaman tırla limana gelen malın konteynır içine yüklenmesi, ve bu konteynırın kaldırılıp gemi güvertesine bırakılması satıcıya aittir anlıyorum.

FOB XYZ Port alırsam malı yani ben orda malı konteynır içinde güvertede teslim almış olacağım. yüklenene kadar tüm masraflar satıcıya ait olacak

FOB XYZ Port tanımım doğru oldumu acaba?

3-%100 L/C, At sight,Irr için sizce en uygun süreler nelerdir ne yazayım dediğiniz gibi farklı yollara sapmaması için?

4- Akreditifte evrak eksikliği ile ilgili madde nosunu yazabilir misiniz? ordaki ceza miktarını artırmak dediğiniz gibi önemli. ( Bu %100 L/C,At sight' da olurmu sadece vadeli L/C ler içinmi geçerli? )

5-Sizin çinli öreneğinde vergiğiniz olay %100 L/C, Atsight da olurmu. Yani bankam B/L gelemden parayı karşıya bırakmama lı; eğer örnekteki Vadeli L/C ise zaten belirli bir vade olduğu için eksik evrak durumu olabilir ? ve  uygulamanız çok zekice  10 günlük tarih olayı.

Peki siz malın B/L si gelmeden parayı veriyorsunuz ya karşı taraf kötü niyetli ise? ( uzun zamandır mal alınan biri ise sorun değil tabiki bir güven oluşmuştur)

6- Akreditifte Mal mukabili ödeme şekli    Vadeli L/C ler mi oluyor?

üstad albert ve tüm forum yazarları tekrar teşekkurler .

kenan yurtseven
1) SGS'yi siz yaptırırsanız L/C de geçmesine gerek yok.L/C de istenilen evraklar kısmında geçer, ki onu da karşı taraftan istemeyeceksiniz.Tahmini bir rakam söyleyecek olursam konteyner başına 1500 USD gibi bir rakam ödersiniz.
2) FOB XYZ PORT zaten proformada da akreditifte de geçer.Malın teslim şekli : FOB XYZ PORT.
Aynen söylediğiniz gibi güvertede teslim almış gibi olacaksınız.Zaten açılımı da => free on board.
3) Malın en geç yükleme tarihine bakın.Diyelim ki 10.02.2008, siz FOB aldığınız için o tarihe en yakın gemiyi shipping firmanızdan öğrenebilirsiniz.Yani hangi gemiye yükleyeceğinizi onlar söyler.Varış tarihini de sorun.Diyelim ki 09.03.2008 varış tarihi.O zaman sizde 20.03.2008 yazarsınız.Bu bir örnekti tabi.
4) Tüm akreditiflerde olur bu madde.Vadeli veya mal mukabili hiç değişmez.Ancak madde numaraları bazı bankalara göre değişebiliyor.
5) At sight da olur tabi.Vadeli olsa da farketmez.
Ben tüm evraklar tamam olmadan ödeme yapmıyorum kesinlikle.
6) Mal mukabilinde ödeme = at sight L/C = görüldüğünde ödeme.
Vadeli ödeme çok farklı tabi.