Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Maliyet Hesaplama


Merhaba Değerli Arkadaşım,


Öncelikle belirtmek istediğim, ilk ithal işleminiz olması sebebiyle aşırı heyacandan kaçınmanız ve sakin ve aceleye getirmeden enine boyuna analiz ederek hareket etmeniz olacaktır. Amaç sadece para kazanmak değil, işlemi doğru yapmak ve yapılan doğru işin sonucunda karşılığını almaktır. Size başarı diliyorum.

Sorduğunuz hususları bilgim dahilinde aktarmaya çalışayım;

1) Telim şekli olarak belirttiğiniz DDU; Vergi,resim ve harçlar alıcıya ait olmak üzere, Satıcı; malları ithal ülkesinde belirlenen yerde ve zamanda bulundurması ve o noktaya kadar oluşan taşıma ve gümrük formalitelerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Burda, eşyanın Türkiye gümrük bölgesine geldikten sonra, gümrük idaresine beyanının 4458 sayılı Gümrük Kanunu gereğince, Doğrudan yada Dolaylı temsilci eliyle yürütülmesi gerekir.

Eğer anlaşma DDU teslim ise satıcı, Türkiyede kendisinin belirleyeceği yada sizin belirleyeceğiniz bir Gümrük Müşavirine işlemi sizin adınıza yürütmesini sağlar ve bundan doğacak muamele masraflarını ödemeyi taahhüt eder.

Gümrük işlemleri, ve gümrüğe eşyanın beyanı alıcı olarak sizin üzerinizden yapılır ki burda gümrüğe karşı kanuni sorumlu olarak siz olursunuz. Satıcı firma, sadece normal prosedürler içerisinde olağan gümrük muamele masraflarını karşılar.

2) İtalya, Topluluk üyesi olduğu için eşya ile birlikte A.TR Dolaşım Belgesinin gelmesi gümrük vergisinden muafiyet sağlar. Eşya eğer Topluluk içerisinde , topluluk menşeili değil yada serbest dolaşımda değilse A.TR gönderemez, buda sizin burada gümrük vergisi ödemenize neden olur. A.TR yi netleştiriniz.

3) Genelde bu tarz ürünler Türkiye de gümrük işlemleri safhasında Kimyevi analize tabi tutulur.

4) Çelik ürünlerinin bir kısmı, TSE uYGUNLUK YAZISI gerektirdiğinden, ürünü getirmeden önce ,ürüne ait teknik dökümanları isterseniz, bu konuda inceleme yapılabilir ve net bilgi söylenebilir.

5) KDV oranı ; % 18 dir.

6) Akreditif işlemleri bankacılık işlemi olduğundan, çalıştığınız bankanın ilgili servisiyle görüşünüz, bankaların masrafları değişkendir.


Kolaylıklar dilerim.

Sağlıcakla,
Zafer Bulam[/color]
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com