Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Tekstil Ürünü İthalatı
Öncelikle herkese iyi günler diliyorum.

İngiltere ve Singapur'dan 2 adet toptancı ile görüşüyorum. Bu firmaların bayiliklerini yaptıkları markaların çoğu tişört olmak üzere tekstil ürünlerini firma olarak alıp kuracağımız satış sitesinde satacağız.

İngiltere'deki firma ürünleri Parcel Force ile, Singapur'daki ise Fedex veya DHL ile göndereceğini belirtti. Aynı ürün için iki firmayla görüşmemin nedeni tek tedarikçiye bağlı kalmak istememem.

Daha önce İngiltere'den, Almanya'dan şahsi ürün siparişlerim gümrüğe takılmadan posta yoluyla bana geldi. Ama bu ticari amaçlı olacağı için prosedür farklı olacaktır ve büyük ihtimal gümrüğe girecektir.

Öğrenmek istediğim tişört gibi tekstil ürünlerini gümrükten almak için ne oranda hangi masraflar gerekiyor? Örneğin 3.000 Sterlin değerinde 200 adet tişört geldi ve haliyle gümrüğe takıldı. Ben de bu ürünleri ticari faaliyetim için aldığıma göre sanırım ilk önce tekstil için uygulanan %8 KDV'yi ödeyeceğim, sonra başka neler var? % kaç gümrük vergisi, toplam masrafım ne olur?

Bir de acaba İngiltere ve Singapur'dan tekstil ürünü alımında uyulması gereken ilave prosedür, yönetmelik vs. var mıdır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey