Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
RE: şarap ithali yapmak istiyorum.


Alıntı:
ayapar´isimli üyeden Alıntı
şarap getirecem. alkollü içkiler yasasına göre burada depo tutmam ve nakil aracları ayarlamam gibi prosedürler varmış. ben öncelikle numune getirecem. acaba numune getirtebilmem için en fazla kaç şişe getirebilirim muafiyet kapsamında.çünkü önce numuneleri görmem lazım ki siparişi ona göre vereyim.bu konular hakkında bilgiye ihtiyacım var lütfen yardımcı olurmusunuz

Evet söyledigini prosürlere ilaveten şarap gelmeden önce ithalata ilişkin TABDK'ya bildirim yapılması gerekmektedir. Ayrıca dagıtım-depolama için yetki ve satılan şaraplar için tapdk'dan etiket alınması ve şarapların tepesine takılması gerekmektedir.
Bunlar tabdk için yapılması gerekenlerdir. Birde Tarım İl müdürlügü ve gümrük tarafı vardır.
Tarım il müdürlüğünden malınız yüklenmeden önce kontrol belgesi alınması gerekmektedir. Şarapların cinslerine alkol oranlarına vs. göre vergisi, ötv si degişmektedir. GTİP'leri üretim bölgelerine cinslerine göre degişmektedir.Ötv hem fiyat hemde litre üzerinden hangisi uygun ise alınabilmektedir. Bira proserürü vardır ancak iyi bir müşavir ile çözebilirsiniz.

Numune olarak şarap getirebilirsiniz. ancak gümrüğe takılırsa tarım il müdürlüğünden ''numune uygunluk belgesi'' almanız gerekmektedir. Numune uygunluk belgesi belli bir miktarla sınırlıdır. Aromalarda 500 gram, soslarda 25kg, şaraplarda yanılmıyorsam 25 lt ve ya 25 şişe. Biz bu işlemleri sürekli yapmaktayız.

Metin ÇAKIR
Gıda İthalat Uzmanı
__________________
ISTANBUL
Bilgi için degil, ithalat ve ihracat için varız.
Contact Mail & Msn: basarigumruk@hotmail.com