Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Hiç bilmeyenler için ithalat

1-Ticari bir malın gümrük vergisinden muaf olması malın cinsine, ihrac ülkesi vs. göre degişebilir.

2-Proforma fatura: Gerçek fatura olmadan önceki düzenlenen taslak faturadır, sadece bedelsiz ithalatta ve bagzı uygunluk alınması gereken durumlarda (tekstil, motor, oyuncak, ce vs) ve ithalatçı için maliyet, gtip ve gtip'e baglı vergilerin hesaplamasında bir plan belgesidir. İthalatta Proforma faturadan ziyade Orjınal fatura gereklidir. Faturayı ihraacatçı düzenlemesi gerkir, istemeniz durumunda vermelidir. Ödemelerinizi banka kanalı ile akredifile yapmanız hukuki açıdan dayanak noktanız olmaktadır. Ayrıca Bankaların dış ticaret bölümleri yurddışı firmayı inceleyebilir, yardımcı olabilir.

''*CE Denetimi halinde TSE ce alınan belge ücreti: tahminen ; 150- 250 arasıdır) ayrıca CE denetimi için mutlaka ürünlere ait CE belgelerinin gelmesi şarttır.'' yazmışsını en önemli mevzu ''CE'' etiketinin malların üzerinde mevzuta uygun şekilde yapıştırılmasıdır. (garafiksek, boyutsal vs. konular çok önemlidir) Aksi takdirde TSE malınıza uygunsuzluk raporu ile ithal edememenize neden olur. Mal gelmeden önce malların üzerinde etiketlerden forograf çekdirtip komisyoncunuza kontrol ettiriniz.
AB den gelen mallarda atr belgesi olması durumunda CE uygunluk belgesi aranmaz. Her malında CE aranacak diye bir durumu yoktur.


İlkkez mal getiriyorunuz ve deneme amaçlıdır. satışlarınızın artması durumunda daha fazla mal getirmeniz muhtemeldir ve fazladan verdiginiz görünen paranın kat ve kat daha fazlasını kazanabilmeniz olagandır veya az mal getirdiginizde yapacagız büyük ithalatta zarara ugrayacagınızı anlayabilirsiniz, vaz geçmeniz ve daha fazla zarara girmeden bu işten çekilmenize yarayacaktır.

Ardiye bedeli:Gümrüklerde bekleyen malınızın kirası, elleçlemesi vs. işlemleri için alınan bedeldir.

- Bedelinin ödendiğini gösterir belge fatura değil midir zaten? Değilse, bu belgeyi nerden ve nasıl almamız gerekiyor? yazmışsınız
bdelinin ödendigine dair belgedeki kasır yurtdışı döviz transfer bedelidir. Hangi bankadan yaptı iseniz o banka istediginiz gümrüge hitaben tranferin gerçekleştigine dair yazı yazabilir. Veya illakide transfer yapmak zorunda degilsiniz vadelide çalışabiliyor oalbilirsiniz bu durumda ithalat faturasının tutarının %3 oranında KKDF (kaynak kullanımını destekleme fonu) adı altında devlete her bankaya ödeyebilirsiniz. bu belgede malın ithalini vadeli olduguna dair gümrüge sunulması gerekir.

ÖNEMLİ SORU 1; cevabı:Mevzuata hakimseniz kendi firmanız adına gümrükde işlem yapabilirsiniz ancak bir takım işlemin yapabilmeniz için hukuki işlemler vardır, bu işlme Temsilnameli gümrük işlemi denir. Gümrük müşavirlerinin asıl sorumlulugu ithalat için malın bulundugu gümrük kapısından çıkmasına kadardır. sonrası nakliyeci vs. nindir. Gümrük müşavirlik şirketleri bu işlerin sürekli içinde olduklarından ve mevzuta hakim olmaları nedeni ile oluşabilecek zarar, ziyan, ceza gibi durumlarla karşılaşmamanız açısından önemlidir. İyi ithalatçılar gümrük müşavirleri ile işlemlerini yaptırır. bunu kendim müşavir oldugum için söylemiyorum.

- ÖNEMLİ SORU 2; Şahıs şirketi kurmanız yeterlidir. İlla ltd ye gerek yok. Bagzı gümrük şirketleri istediginiz gibi malı kendisi ithal edip size iade edebilir. Bedelleri vardır.

- ÖNEMLİ SORU 3;sanırım yüzeysel yardım ederler, fiziki açıdan bir gümrük müşaviri kadar yardımcı kimse olamaz.


Yardımcı olmak için çalıştım umarım bir miktar yardımım olmuştur.
__________________
ISTANBUL
Bilgi için degil, ithalat ve ihracat için varız.
Contact Mail & Msn: basarigumruk@hotmail.com