Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart 2009/20 tebliği01/01/2009 tarihinden itibaren yapılan kimyasal ham madde ithalatlarından, kimisi İl sağlık Müdğrlüklerinden, kimisi Ankara İlaç Eczacılık Müdürlüğünden "kapsam dişi" belgesi alınması zorunluğu geldi.

Bu belge için müracaat etmek için istenilen belgelerden biri "özet beyan""gümrük beyannamesi", "ordino" talep edilmektedir. Bunun anlamı bu işlemin ithalatın ilgili gümrüğe ulaşmasından sonra başlaması gerektiğidir. İl sağlık müdürlüklerinde aynı ilde olduklarından bir sorun çıkmamaktadır. İlaç eczacılık Müdürlüğünden alınması gereken "kapsam dişi yazısı" için bu evrakların Anlara ya gönderilmesi ve Turkiye nin dört bir tarafından gelen evrakların işlemlerinin yapılması için bir hafta kadar beklenmesi gerekmektedir. Bu konuda ayriyeten işlemlerin takip edilmesi için de bir aracı kuruluş kullanılması gerekmektedir. Buda ek maliyet ve zaman gerektirmektedir. Mallar gümrüğe geldiği için ise ayriyeten demuraj, ardiye, depo gibi başka masraflarda çıkmaktadır.

İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz nedeniyle üreticilere daha çok destek vermek gerekirken hem maliyetlerini arttırmaya, hemde tedariklerdeki süreleri uzaten bu uygulamanın yeniden düzelenmesi, en azından bu işlemlerin malların gümrüklere gelmeden bitirilebilmesi veya İl Sağlık Müdürlüklerinden alınması için gerekli düzeltmelerin yapılması için nereye müracaat edebiliriz.

Ayriyeten Cin, Kore gibi ülkelerden gelen ham madde mahiyetinde ki mallardan GV alınması ama Hindistan, Israil gibi ülkelerden gelenlerden alınmaması haksız rekabetlere neden olmaktadır. Oyuncak, tekstil vs gibi ham madde kapsamında olmayan ürünlerin, Avrupa birliğinde olduğu gibi G.V. kapsamı dişinda tutulması için görüşümüzü nerelere bildirebiliriz. Avrupa bir çok kimyasalda yanlız bu nedenle %4-5 kadar haksız kazanç sağlamaktadır. O ürünleri bize kendi üzerlerinden satmaktadırlar.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey