Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: 2009/20 tebliği

Katkınıza teşekkür ederim. Bizim Ankara ya kapsam dişi yazısı için müracaatımızda bizden özet beyan talep ettiler. Özet beyanı malların gümrüğe gelip nakliyeci acentasının gerekli belgeleri almasından sonra mümkün. Ordinoyu kabul etmediler. Umarım aklın yolu birdir diyerek sizin söylediğiniz yolu benimserler.

Mamul ürünler için Çin ve Kore den yapılan ithalatlara, kısmende olsa size katılıyorum. Benim bu konudaki düşüncem, "eğer bir ülkenin ürünü ile yurt içinde rekabet edemiyorsan veya bu şartları sağlayamıyorsan, dünyada rekabet etme şansın yok demektir. G.V. ileri ile yanlız kendimizi kandırıp sanayımız var diyoruz. Bence ticaret artık sınırlarla sınırlı değil. Her üç senede kriz yaşayan sanayicimizide bu konuda suçlamak istemiyorum. Kimse uzun vadeli plan ve yatırım yapamıyor maalesef.

Demek istediğim, yatırım ve ham madde ithalatlarında Çin ve Kore (gelişmekte olan ülkeler listesinde olmalarına rağmen)ye yapılan ayrımcılığın, yine bizim üreticilerimize daha pahalı ham madde girdisine neden olduğudur. Buda daha yüksek imalat maliyetlerine ve çok kısıtlı ihracaat imkanlarına neden olmaktadır. Avrupa bu ülkelerden G:V. almazken bizim almamızda onlara haksız bir min.%4-5 kar sağlamasıdır.