Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Transit Ticaret


Oncelikle sunu belirtmek isterim. Transit ticareti fiili anlamda gerçekleştirmek icin sizin yada üzerinden işlem yapacaginiz bir firmaya ihtiyac vardir.

Şirketin bir banka hesabinin olmasi ve bu hesabin uluslararası para akışına açık olması gerekir. Başka da bir sart yoktur.


Olayi daha basitleştirmek icin size teklif soran firmalarin tekliflerine gore , ureticinizden word yada excel ortaminda proforma fatura isteyin..

Daha sonra gelen dokumana kendi fiyatinizi ve şirket isminizi ekleyin ve gonderin..Diğer sartlari da mutlaka okuyun ( odeme, teslim sekli vs) Buna gore size teklif isteyen firmaya teklifi gonderin..


Aslina bakarsaniz transit ticarette vadeyi ayarlayabiliyorsaniz, bu iş için hic bir sermayeye gerek duymazsınız. Şoyle ki sattiğiniz yere peşin satip aldıgınız yere de vadeli odemeyi ikna edebilirseniz..Kendi kendinizi finanse etmiş olursunuz. Diğer durumlarda alim için bir kapital ihtiyaciniz olacak..Küçük mal tutarlari icin L/C (Akreditif) açmaya gerek yok çunku banka komisyonlari cok ciddi gider tutabiliyor..Burada onemli olan iyi bir uretici ile ve ciddi alici ile çalışmaktir. Bunun için sattiğiniz firmadan onceden bir miktar peşin para almak sizi garanti altina alacaktir. Üretici firmaya da tam tersine riskleri en aza indirmek için teslimattan once herhangi bir odeme yapmamaniz sizin yarariniza olacaktir. Sonuc olarak bildiginiz gibi ticaret de bir takim dengeler ustune kurulmaktadir ve her zaman risk bulunmaktadir. Onemli olan karşi tarafi mumkun oldugunca ikna ederek kendi riskimizi en aza indirmemizdir..Üretici firma anlaşmayi bozarsa yapacak çok fazla bir sey yok, onemli olan dediğimiz gibi riskleri en aza indirmek ve kendimizi garantiye almakDiyelim ki anlaşmayi sagladiniz..Sattiginiz firmadan da %30 on odeme aldiniz, ayni sekilde satin aldıgınız firma da bir odeme istiyor ve onu %30 ile ikna ettiniz. Gelen parayi satin aldiginiz firmaya gonderdiniz ve üretime başladi. Aradan 1 ay geçti ve size üretimi tamamladim, geri kalan parayi gonder mali al dedi..Sizde konsimento faksi karşiligi kalan parayi odediniz ve maliniz yola cikti..Bundan sonra yapacaginiz iş ureticiden size evraklari gondermesini istemelisiniz..Evraklar size ulaşti ayni sekilde siz kendi faturanizi duzenleyerek mali satin aldiginiz firmaya “%70 ini gonder, evraklari gondereyim dediniz” size %70 ini gonderdi ve siz de ona evraklari gonderdiniz. Dikkat edin, para ve evrak akişi sizin ustunuzden geçiyor..Oysa mal hic Turkiye’ye ugramiyor, direk gidiyor..

****Aynı konuda forum üyesi bir arkadaşın soruma vermiş olduğu cevap.. Umarım işinize yarar...