Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Hiç bilmeyenler için ithalat
1- Eskiden ithal edemezdi gümrükçüler. Artık 2-3 yıldır edilebiliyor. Bu duruma dair bir yazı vardır. Bu işlemi yapabilecek birçok gümrük şirketi vardır. www.igmd.org.tr adresinden firma telefonlarını bulabilirsinz. Ancak size tavsiyem eger dış ticaret ile ugraşacak iseniz bir firma ile bu işlemleri gerçekleştirmenizdir.

Daha önce bu konu işlenmişti ve sonuç olarak aşagıdaki cevap ulaşmıştı.

07.04.2004 tarih ve 25420 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Gümrük YÖnetmeliğinde Değişiklik yapılmasına dair yönetmelik” gereğince Gümrük müşavirliklerinin müşavirlik hizmetleri dışında hiçbir hizmette bulunmaması gerektiği yönündeki değişiklik maddesi ile ilgili olarak Danıştay Onuncu Dairesine açılan iptal davası 31.03.2006 tarihinde sonuçlanmış ve gümrük müşavirliklerinin müşavirlik hizmeti dışında hiçbir hizmette bulunmaması yönündeki düzenleme iptal edilmiştir.Danıştay, gerekçe olarak, bu tür bir kısıtlamanın ancak yasa ile düzenlenebileceğini ve yönetmelikle kısıtlama getirmenin anayasaya aykırı olduğunu dile getirmiştir.
Özetle; Gümrük müşavirlikleri, müşavirlik hizmetleri dışındaki ithalat/ihracat/dış ticaret alanlarında da faaliyet yürütebilirler.

2-CE için atr muhafiyet saglar, (DTS 2009/9 sayılı tebliğ) ancak ürünün menşei farklı olması ve ab ülkelerinden gelmesi durumundan muhafiyet saglanamaz.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
ISTANBUL
Bilgi için degil, ithalat ve ihracat için varız.
Contact Mail & Msn: basarigumruk@hotmail.com