Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: FOB Yüklemede Sırasıyla İzlenecek Aşamalar


Alıntı:
ozcal´isimli üyeden Alıntı
Merhaba,
(Üretici firma sadece ''free on truck'' fiyat veriyor ve müşteri FOB yükleme istiyor ise ve sen de komisyoncu isen)
FOB yükleme yapılırken, nakliye ve sigorta işlemlerinin komisyoncunun üstlenmesi isteniyor ise bu durumda, komisyoncunun ve üretici firmanın yerine getirmesi gereken görevler nelerdir? Gümrük işlemleri üretici firmaya mı aittir? Ara nakliyede sigorta yaptırmak gerekir mi? Fabrikadaki malların konteynıra yüklenmesi üretici firmanın mı görevi? Yükleme ve limandaki boşaltma masrafları nasıl oluyor? Yani bu masraflar, ayrı bir kalemde mi gösteriliyor? İzlenecek yolları sırasıyla yazabilir misiniz?

Teşekkürler...
Bildiniz üzre Fob=Free On board=ihraacatçının limandaki geminin bordası eşyanın bırakmasına kadarki masrafları ödeyecegi anlamına gelmektedir. Free on truck veya EXW=üreticinin üretim yaptıgı yerden teslimi demektir. Siz her iki koşuldada ihraacatçının teslim yerinden, tarihinden itibaren sigorta yaptırmanız ve nakliye fiyatını ihraacatçı belirliyor ise anlaşmalı nakliyecinizden fiyat alıp karşılatırabilir, uygun olanı seçebilirsiniz.

Sigorta yapmak zorunlu degildir ama riskli olur. sigortanın gümrük için aranan koşulu döviz bedelinin ve yüklenme tarihinin tutarlıgıdır. İthalat işlemi için vergilendirmeden eger sigorta yaptırmadı iseniz malbedelinin %3 cif tutara eklenir.
__________________
ISTANBUL
Bilgi için degil, ithalat ve ihracat için varız.
Contact Mail & Msn: basarigumruk@hotmail.com