Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Gıda ürünleri Yardım Lütfen


Alıntı:
x5x´isimli üyeden Alıntı
Yunanistan'dan 20 000 Euro değerinde gıda ürünü (hazır kek çörek tarzı şey) ithal etmek istiyorum taşınması dışındaki vergi ve gümrük masrafları yaklaşık ne kadara çıkar. Yardımcı olanlara teşekürler
Yuanistandan ithal edecek iseniz; Atr belgesi getirdiginizde Gümrük vergisi yoktur. Kdv %8'dir. Acak gerek Ab ülkeleri olsun gerek diger ülkelerden gelen bu tarz unlu (nişastalı, şekerli, glikoz vs.) ürünlerde Tarım payı için alıan Toplu konut vergisi vardır. Tarım payının hesabı için malınızda bulunan süt yagı, süt protegini, nişasta-glikoz ve şeker ornalarının yüzdesi gerekmektedir.
Bu yüzdeler üzerinden yapılan tarım payı hesabı vardır. Hesaplama sonucunda ürünüzün her yüz kg si için bir bdel alınır.

Örnek: 1000 kg ürününüz var tarım payı 66€/100kg
= 660eur tarım payı için ödemeniz gereken bedeldir.

Ayrıca mallar donuk olması durumunda, donuk ürün alan antrepolar ile malınız gelmeden anlaşma yapmanızda fayda vardır. Gıda ürünleri tarım il müdürlüğünden uygunlluk yazısı ile ithal edilebilir. Tarım İl müdürlüğünce malınızdan 1 ila 5 kg arası alınıp insan saglıgına bir zararı olup olmadı yönunde Laboratuvarda analiz yaptırılır. Analiz masrafları her ürün için ayrı alınır ve analzi çeşidine göre artar. Tarım il müdürlügünde yeni yapıla degişiklik ile her çeşit ürün için 70tl civarı bir başvuru bedeli alınmaktadır.
(10 farklı ürün =700 ytl) Ürünler gelmeden önce tarım il müdürlüğünden kontrol belgesi çıkarılır ve ürüngeldigindede analize gider.
__________________
ISTANBUL
Bilgi için degil, ithalat ve ihracat için varız.
Contact Mail & Msn: basarigumruk@hotmail.com