Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: koli ile gelen mallar


Alıntı:
felix_bjk´isimli üyeden Alıntı
koli ile gelen mallarım var ve ben bunları her kolide binlerce mal var fakat ben bunları koli olarak satacam ve faturadada bu şekilde beyan edilmişdir. ithalat beyannamesine sadece kolileri beyan ettim. örneğin 10 koli. sadece 10 koli olarak beyanda bulundum. peki bu şekilde belirttiğimi ithalat beyannamesinin 44. nolu hanesinde ayrıca 10 koli vardır her kolide 100 adet mal bulunmakdadır diye belirtmek zorundamıyım.

Merhaba,

Şimdi bir tespit yapalım. Sizin ithal edeceğiniz ürünler, rastgele bir şekilde ve karışık halde kolilenmiş. Size Ürünler değil, paketler faturalanmış. Sizde gümrüğe ürünleri değil paketleri beyan etmişsiniz.

Öncelikle belirtmeliyimki bu işlem başından sonuna kadar hatalıdır.Üzülerek ifade ediyorum.

Doğrusunu aktarayım;

- Öncelikle ithalata konu ürün PAKET değil, Paketin içeriğindeki ticari emtialardır.
- Yapmanız gereken;
* Paketler içeriğinde ne kadar farklı ürün var ise; bu ürünleri ÜRÜN ADI,MİKTARI, BİRİM FİYATI , TOPLAM TUTARINI gösterecek şekilde AYRINTILI TİCARİ FATURA getirteceksiniz.

* AYRINTILI FATURA dışında her kolinin içeriğinde ne olduğunu gösteren, ( Koli No, Ürün Adı, Miktarı, Brüt ve Net Kiloları ) PAKET LİSTESİ olacak.

* Buna göre getirilecek bu belgelere istinaden, fatura bazında gösterilen her ürün, kendi GÜMRÜK TARİFE POZİSYONUN DA gümrüğe beyan edilecektir.


Kolaylıklar dilerim.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com