Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: koli ile gelen mallar


Alıntı:
felix_bjk´isimli üyeden Alıntı
kap ve adet bölümlerinde adet doğru beyan zaten. koli olarak beyan tabi satışı koli olarak yapıldığı için fakat çeki listesi olmadığı için şimdi koliler doğru fakat içindeki adetleride 44 de belirtmeye gerek varmı diye düşünüyorum. yoksa kap, adet haneleride belirtilmişdir. veya beyanname yazarken. adet ve koli ayırımı varmı. mesela tek kalem beyanname malın bazıları adet olarak satılmakta bazılarıda koli olarak satılmaktadır. bunu bir ayırmı varmı acaba. mesela 1 adet yani mal tek palet üzerinde tek konşimento numaralı. 1 adet 10 koli. yani c62 girilerek adet belirtiliyor. peki koli olduğunda c62 yine aynı kalırmı. yoksa başka kodu varmı?? veya 44 de her kolide 100 adet vardır diye yazılmalımı???

Kısacası, kolinin kendisini değil, kolinin içeriğindeki emtiaları kendi GTİP numararına beyan ederek eşyaların kendilerini 31 Nolu hanede beyan ettiyseniz. Bu kabul görür.
Ancak eşyanın satışa esas durumuna göre beyan olmaz, satışa esas miktar beyannamenin buna ilişkin kısmına yazabilirsiniz.
Bu beyannemeyi görme imkanımız varmı. Var ise, okuyucudan taratıp gönderebilirmisiniz?

Sizin durumunuza bir örnek vermem gerekirse; Mesela Firma Program ithalatı yapıyor CD ye kayıtlı, Burada satışa konu emtia programdır CD değil. Gümrüğe CD değil ,içerisindeki program beyan edilir.
Ama CD boş olsa, CD olarak beyan edersin.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com