Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Ustalara sorum var
Alıntı:
savasakar2´isimli üyeden Alıntı
Şu ana kadar internetten satış yapıyordum vergiye falan kaydım yok.Ama artık bi yer açmaya karar verdim.Gerekenler nelerdir ne yapmam gerekiyor bunu bilmiyorum.Ticari amaçla giriyorum.Öyle yüksek matralarda değil 5-10 bin dolarlık bir iş.


Merhaba Arkadaşım,

Değerli arkadaşım ticari amaçlı ithalat yapmayı düşünüyorsanız, ticari vergi mükellefi olmanız gerekir. Bu konuda size önerim en kolayı olduğu için kendi adınıza bir şahıs firması kurmanızdır.
Burda yapmanız gereken, sizin faaaliyet alanınızla ilgili olarak bir esnaf odası var ise öncelikle oraya üye olacaksınız. Böyle bir oda yoksa Ticaret odasına üye olunuz. Üyelik belgenizle birlikte, vergi kimlik numaranız, ikametgah ve nüfus cüzdan ssureti, işyeri kira ise kira kontratı sizinse tapu belgesi( şahıs firmalarında kendinize ait evinizide işyeri olarak göstereebilirsiniz) bu belgelerle birlikte bulunduğunuz yerin bağlı olduğu vergi dairesinin sicil bölümüne müracat ederek işyeri açma müracatında bulunacaksınız. Daha sonra, vergi denetmeni gelip yerinizde yoklama yaparak açılışı yapar faaliyetiniz başlar.


Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com