Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: nasil yapmali???


Merhaba Erkan bey,

Bildigim kadarıyla yardımcı olmaya çalışacagım;
1.sorunuzun cevabı: Gümrüğe bildirmeniz gerekmez.
2 '' Vergiler ne getireceginize baglıdır. hesap yapabilmeniz ancak nasıl bir ürün getirecekseniz isabet gelen gümrük tarifesi kapsamındaki vergileri kapsar.
3 cevap: Sivasta işlem olamaz, çünkü Çinden konteynır gelir Sivas şehrinede en yakın gümrük sanırım Mersin, İskenderun ve ya Antalya limanlarındaki gümrüklerdir. En aktif olanı mersindir, oraya gemi daha çok gider. O gümrüklerde işlemi bitirtip Sivas'a nakliyat yaptırabilirsiniz.
4.cevap CE'ye tabii ise TSE (Türk stansdartları enstitüsü) malın üzerindeki CE etiketini ve deklerasyonu inceler. Deklerasyonun gerçek oldugu araştırılır, sahte ise yasal işlem yapılır.

5.cevap Ticari mal ithal edecekseniz şirket olamk zorundasınız. Arkadaşınızın ticaret odasına kayıtlı şirketi var ise onun üzerinden işlem yapabilirsiniz.

6.cevap Tabiki edilebilir, malın cinsini verin tarifelendirelim ve ne kadar vergisi ve ne masrafı olacagına dair bilgi vermeye çalışalım.

Önemli durumlar; malın siparişini vermeden önce çok iyi şekilde inceleyin internet bir yere kadar yardımcı olur, bu işlemleri Gümrük Müşavirlik büroları ile çözünüz. Çünü bu gibi teknik işlemleri sadece gümrük müşavirleri etkin bir şekilde takip edebilmektedir.

Malın satılacagı şehir neresi ise orada depolatabilirsiniz. Depolama ve nakliye anlaşmalarınızı önceden yapınız.
__________________
ISTANBUL
Bilgi için degil, ithalat ve ihracat için varız.
Contact Mail & Msn: basarigumruk@hotmail.com