Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Gümrük masrafları ile ilgili soru (ACİL)


Günlük bilgigim kadarıyla yaklaşık ambarlıda 10$ 15 günden sonra artıyor. Kırmızı hatta düşmesi durumunda muayene ücetide alınır. Ambarlıda hangi limanda ise o limanın ardiye servisi arayıp ardiyesini hesaplatabilirsiniz. (hesap formülünüde alırsanız sizin için daha iyi olur) Acenta masraflarında malınız Fob ise Navlun bedelide eklemeleri gerekiyor. Eklemediyse sonrada kabak başınıza patlayabilir.Acentanızın varış ihbarnamesi geçmesi ve ihbarnamede navlun bedelide yazması gerekir. Özet beyan ücreti acentadan acentaya değişiyor. Acentalar ile mal gelmeden önce anlaşma yapmanız bu gibi kafasına gire istekleri olmalarına engel olabilirsiniz. özet beyan ve dökümantasyon eskiden bir alınırdı. Türkiye piyasasında pazarlık şarttır.

318 dolar neye dair bir işlem bedeli oldugunu açıklmasını gümrükçünüzden isteyebilirsiniz. Malınızın bir uygunluk alması gereken durumu olabilir. Devletin yetkili mercilerinden uygunluk almak için ödenen bedeller vs. olabilir.

Not: malınız 45 gün ambar bekleme süresi vardır. bu süre zarfında işlemi bitirmelisiniz veya süre uzatım dilekçesi vermelisiniz. Süre uzatımda 30 gün ek süre mazeretsizverilir. dilekçeyi 45 gün içinde kayda sokma isenir malbedelinin %1 ini ceza ödersiniz.
__________________
ISTANBUL
Bilgi için degil, ithalat ve ihracat için varız.
Contact Mail & Msn: basarigumruk@hotmail.com