Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: ithalatta ödenen para cezası


Alıntı:
tgtd´isimli üyeden Alıntı
Gümrükçü arkadaşlar öncelikle ii çalışmalar.
arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var. ben bir ithalat yapan firmanın muhasebeciliğini yapmaktayım ve işe bu ay başladım. firma bu ay çinden mal ithal etmiş ve evraklar elime şuan evrakların arasında ödenen para ceza makbuzları var. bu para cezaları ne için ödenmiş olabilir.

ceza türleri makbuzda yazan

P.C 20/01/2009 tarih 536 k 600 5.3.4.99 diğer vergi ceza 7.635,00 TL

şimdiden tşk.

Merhaba Değerli Arkadaşım,

Aslında daha sağlıklı cevap vermek için dosyayı görmekte fayda var ama , şunu belirteyim;

Yapılan bir ithalat işleminin muamelesi sırasında; bir VERGİ CEZASI kesilmişse ( alınan ceza tutarınada bakacak olduğumuzda ) bu şunlardan kaynaklanabilir,

- Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu yanlış beyan edilmiş olabilir ve gümrük idaresi değişikliğe gitmiştir. Bu değişiklikte eğer yeni tarife pozisyonunda vergi oranları daha yüksekse, ilk durumdaki vergi oranları arasındaki alehte olan vergi farkının cezasıdır.

- Eşyanın beyan edilen kıymetleri ( mal bedel, taşıma, sigorta vs) eksik beyan edilmiş olabilir. Bu durumda da eksik beyan edilen kıymete tekabül eden vergi farkının cezasıdır.)

Not: Gümrük Beyannamesinin arkasına gümrüşün şerhi yanında ceza ya dair ceza kararı gibi belge vardır dosyada ona da bakabilirsiniz.

Bu konuda yardımcı olabileceğim bir her hususta lütfen çekinmeden iletişim kurabilirsiniz. Eğer dosyadaki makbuz ve beyanneme gibi belgeleri görme şansımız olsa tabiki daha net ve sağlıklı bilgi verilebilir.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com