Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Yeni Makina İthalatı
MERHABA

TSE de makine ithalinde istenilen evrakların bir listesi de var. yasak kelimea getireceğiniz makinenin hangi standartlara girdiğini öncelikle çok iyi bilmeniz gerekiyor. Getireceğiniz makine Makine standartına giriyordur. "EC Council Directive 98/37/EC Machinery" yani. Makine imalatcısı antetli kağıdına DECLARATION OF CONFORMITY yazıp yollayacak size. (İlk başlarda orjinal isteniyordu, sonra faksta kabul edilmeye başlandı son durum nedir sorunuz). Bu evrakta İmalatcı adı-adresi-tel-faks-eposta-web sitesi gibi bilgiler olmalı, Makine adı-modeli-seri nolar- ve gtip sinin ilk 4 hanesi yazmalı ve yukarıda belirtilen makineler bu standartlara uygundur test edilmiştir ve bizim sorumluluğumuz altındadır gibi ibareler olacak. Ve makine standartına bağlı olarak Low voltage Directive ve Electromagnetic Compatibiliyt directivinin numaraları yazacak.( Tabi makineniz makine standartına giriyorsa )
Makinenin CE TEST dökünyasak kelimeları lazım. Ve kullanma klavuzu Türkçe olarak. Son zyasak kelimealarda istenmiyordu yasak kelimea TSE ye sormanızda büyük fayda var.
Ve tabi makine üzerinde perçinlenmiş olması gereken ETİKET önemli. CE işareti -imalatçı adı-adresi-tel-ve diğer iletişim bilgileri ile makine ağırlığı ve imalat tarihi ile seri no mutlaka aranıyor.

Size kolaygelsin
Lütfen TSE ile işleme başlyasak kelimeadan ayrıntılı olarak konuşunuz. Size büyük fayda sağlar.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey