Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Fob ihracat masrafı
Alıntı:
accessories´isimli üyeden Alıntı
Merhaba;
Benim sorum,üretici olarak ,Almanya'ya FOB ihracat yapıcam.Ancak müşterim FOB olarak İstanbul'daki tüm liman masraflarını benim ödemem gerektiğini söyledi.Bu masraflar nedir?Yükleyeceğim mal 1 adet
40'lık hi-cube conteyner yaklaşık 20.000 Euroluk bir mal.Teşekkürler

Merhaba,

Müşteriniz FOB olarak ihraç yapmanızı istiyorsa, bu şu demektir. Siz öncelikle satış faturanızı sadece mal bedeli olarak düzenliyeceksiniz.


FOB ( Free On Board ) bir teslim şekli olması sebebiyle şçy ifade edebiliriz.

iHRACATÇININ malzemeyi nakliye yapılacağı geminin güvertesine taşıyana kadar olan sorumluluğunu içerir. Fabrikadan liman gümrüğüne kadar olan taşıma masrafları ile, liman gümrüğü ve liman masrafları tedarikçiye aittir. Malzeme gemi güvertesine taşındıktan sonraki sorumluluk ise müşteriye aittir.

Bu tanımdandan anlaşılacağı üzere, gemi taşıma ve taşıma sigortaları alıcıya ait olmak üzere, Türkiyedeki iç taşıma , limanda yapılacak yükleme, boşaltma gibi giderler, gümrük müşavirliği giderleri ve varsa limanda oluşan masraflar sizin tarafınızdan karşılanır.

Kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com