Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart YURT DIŞINDAN NUMUNE ÜRÜN GETİRME
MERHABALAR FORUM SAKİNLERİ

Bedelsiz İthalata Rejim Kararı' nın kaldırılması ve etkilerini içeren en son Numune Eşya İthal İhraç Rehberi bu gün itibarıyla Forumumuza asılacaktır.

Özellikle numune eşya getiren ithalatçıların bu konuda hiç bir parasal limit kalmadığına dikkat ederek numune siparişlerini gözden geçirmeleri tavsiye olunur.

Anılan vrs-11 Numune İthal&yasak kelimep;İhraç Rehberinin ilgili bölümlerinin incelenmesinden de anlaşılabileceği üzere, Numune Eşya da (bir eşya numune özellİklerine kavuştuğu anda) GV ve KDV muafiyeti olmasına karşın. Gümrük İdareleri Numune sirlkülasyonu esnasında, bu muafiyetin suistimal edildiği/edilebileceği düşüncesini esas alarak, neredeyse tüm numune ve eşyaya GV + KDV uygulyasak kelimeaktadırlar.

Numune Eşyanın GV ve KDV den muaf olması ve ayrıca DTP Önlemlerinden de muaf olması yönündeki, son derece açık yasal düzenlemelere karşın, bu konulardaki yaygın ve artık genel kabul görmüş hatalı yorum/yorumlar yıllardır uygulana gelmektedir !!!

Diğer yandan Numune Eşya'nın özel / ayrı bir tarifede GV ve/veya KDV si yoktur. "O" eşyaya ait yasal vergi oranları neyse o eşyaya ait numune eşyaya da aynı oranlar uygulanmaktadır.

Eğer bu işde ABD den Türkiye'ye yoğun bir numune eşya ihracat volümünüz olacaksa, Hukuk Büronuz ve/veya müşteriniz için Gümrükler Genel Müdürlüğü'ne resmi bir başvuru yaparak (GK Md. 8 Bilgi İsteme Hakkı) durumun düzeltilmesini sağlyasak kelimeaya çalışabilriz.

En içten sevgi ve saygılarımla

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey