Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart ALTIN İTHALATI ( iŞLENMEMİŞ ALTIN )
Değerli Arkadaşlarım Merhaba,

Burda bir şeye dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle değerli yönetici arkadaşımın belirttiği üzere İşlenmemiş Altın İthalatındaki kısıtlamadır.

Burda İŞLENMEMİŞ ALTIN ithalatı T.C Merkez Bankası ile Altın Borsasına üye firmalarca yapılabilir hükmü önemlidir.

İŞLENMEMİŞ ALTIN ;En az 995/1000 saflıkta, nitelikleri Müsteşarlıkça belirlenen BAR VE KÜLÇE halindeki altını ifade eder.

Bu tanımlamaya baktığımızda, en az 995/ 1000 saflıkta BAR VE KÜLÇE halindeki altının Borsa ya üye olmayan firmalarca ithal edilmesi mümkün değildir.

Bunun dışında Bu tanımlamada geçen nitelikteki İŞLENMEMİŞ ALTIN ithalatını siz ancak; DAHİLDE İŞLEME dediğimiz, Geçici olarak, İHRACAT KAYITLI olarak ithal edebilirsiniz. Bu durumda GEÇİCİ OLARAK İTHAL ETTİĞİNİZ işlenmemiş altını, 6 ay içerisinde işlenmiş mamul ürün olarak( girişteki has karşılığı) bir kerede yada peyder pey ihraç edebilirsiniz. ( Bunun için daha detaylı bilgi tarafımdan alabilirsiniz.)

Diğer bir husus; İşlenmemiş Altın tanımına baktığımızda, hangi durumda kati ithalat yapabilirsiniz: 995/ 1000 den daha düşük saflıkta işçilik uygulanmış mamül yada yarı işlenmiş şekilde altının ithalatını Borsaya üye olmaksızın yapabilirsiniz.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com