Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Altın takı eşyasının Yolcu beraberi getirilmesi


Alıntı:
alkanat79´isimli üyeden Alıntı
Herhangi bir vatandas yurt dısından gelırken yanında ne kadar altın getırebılır bu mumkun mu yoksa gramı ne olursa olsun yurt dısından gelırken yanımızda altın getıremezmıyız.

Tİcari maksatla getirdiğiniz sürece, kıymet ve miktar sınırlaması yoktur. Getirdiğinizde girişte eşyayı firmanız adına yolcu ambarına teslim edeceksiniz Burada İhalat mevzuatına göre işlem yapılır.
Yani Türkiye de faaliyet gösteren bu kapsamda bir firmanız varsa, bu firmanız adına yurt dışından kendi beraberinizde faturalı olarak mal getirebilirsiniz. ancak beraberinizde getirdiğiniz mala ilişkin döviz ödemesini elden değil banka kanalıyla yapacaksınız. Eğer ödemeyi elden yaparsanız bu durumda malın İthali sırasında malın değerlinin % 3 ü oranında KKDF( güncel KKDF oranı %6 olmuştur) yatırmanız gerekir.

Bunun dışında,

Yolcular, beraberlerindeki KENDİLERİNE AİT değeri 15.000.-ABD Dolarını aşmayan ve ticari amaç taşımayan ziynet eşyası niteliğinde kıymetli madenlerden ve taşlardan yapılmış eşyayı yurda getirebilirler ve yurt dışına çıkarabilirler. Daha fazla değerdeki ziynet eşyasının yurt dışına çıkarılması, girişte beyan edilmiş olmasına veya Türkiye'den satın alınmış olduğunu tevsik etme şartına bağlıdır.

Kolaylıklar dilerim.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com