Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Doğal taş ithalatıAlıntı:
turkbroker´isimli üyeden Alıntı
Cevabınız için teşekkür ederim. Konu granit ürünler ile ilgili. Damping olduğunu biliyorum. Bulgaristan'da bulunan firma menşeini değiştirirse damping ugulanmaz sanırım. Çünkü ürün asortilenecek ve ambalajlanacak ve Bulgaristan'dan bulgar menşei ile çıkacak.

Merhaba,

Değerli Yönetici Arkadaşımında belirttiği üzere ANTİDAMPİNG uygulaması, eşyanın geldiği ülke değil Menşe i esas alınarak yapılan bir uygulamadır.

Burdan yola çıktığımızda, eşya hangi ülkeden gelirse gelsin eğer ÇİN menşeili ise ANTİDAMPİNG uygulamasına tabidir.

Genel olarak İŞLENMİŞ GRANİT lerde öncelikle, ülke ayrımı yapmadan GÖZETİM UYGULAMASI vardır. Buda; CIF 500$ / 1000 kg dir.
( CIF: Mal Bedeli+ Taşıma + Sigorta )

ANTİDAMPİNG uygulamasına baktığımızda: eğer eşya ÇİN den BULGARİSTAN a ithal edildikten sonra; eşyanın menşeini değiştirecek nitelikte esaslı bir işçiliğe tabi tutulur ve bu işçilik söz konusu ürün için Menşe değişimi için yeterli ve kabul edilebilir ise eşya BULGARİSTAN menşei kazanır ve Türkiye ye ithalinde ANTİDAMPİNG uygulamasına tabi olmaz ( Ancak; Türkiye ye gelen eşyanın menşeinin Açıkça eşya ve belgeler üzerinde de anlaşılır olması gerekir.) ( Bulgaristan dan ihraç edilirken düzenlenen İHRACAT BEYANNAMESİ üzerinde menşe ülke beyanı yapılır. Bu belge menşe konusunda işinize yarayabilir.)


Sizin bahsettiğiniz tarzda bir işlem, eşyanın menşeini değiştirek nitelikte bir işçilik gibi görünmüyor. O nedenlede muhtemelen yine ÇİN menşeli olacak gelecektir ki ; 90$/Ton ANTİDAMPİNG uygulamasına tabi olur.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com