Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Doğal taş ithalatı

Alıntı:
turkbroker´isimli üyeden Alıntı
Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkü ederim. Bahsetmiş olduğunuz konuya vakıfım ama bir arkadaşıma bahsedilmiş Bulgaristan da menşei değişikliğinin yapılabileceği. O da şöyle. Bulgaristan da da granit var olduğu için bulgar firma bu malı bulgar graniti gibi ihraç edebilir, çin menşei hiç kullanılmayabilir demişler. Ben de olmadığını söyledim ama bu kişiler tarfından illa ki olabileceği söyleniyor.
Deatylandırırsak; bulgar firmanın buradaki firma ile bir ortaklığı yok. Orada bağımsız bir şirket. Bu şirket kendi adına çin den bulgaristan a malı ithal edecek, ambalajını değiştirip bulgar menşei ile türkiye ye ihraç edecekmiş.
Çok tereddütlüyüm tabi ama olması da mümkün diye düşünüyorum. Sonuç olarak malın yüzüne baltığında çin malı olduğunu anlamazlar herhalde. Tabi sonuç olarak bu işin kokusu bir yerden çıkar diye de düşünüyorum.

Fikirlerinizi paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

Merhaba,

Değerli Arkadaşım, bizim öncelikli görevimiz gerek forum yöneticisi gerekse de Gümrük Müşaviri olarak hak verirsinizki Kanunların öngördüğü şartlar doğrultusunda mükelleflerinde lehine olacak hükümleri söylemek ve uygulamaktır.

Açıkça söylemek gerekirse, bahsettiğiniz anlamda bir işlem, menşe saptırması olur. Dampinge tabi bir ürünü değilmiş gibi göstermek ve menşe saptırması yapmak başlı başına suçtur.
Dikkatinize sunarım.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com