Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: ihrac kayitli


Alıntı:
kazım´isimli üyeden Alıntı
arkadaşlar sizlere birşey sormak istiyorum... biz asansör kapisi ve kabini imal ediyoruz.. soracağim soru şu... kapi ve kabin üretimi için aldiğimiz saçlari ihrac kayitli alabilirmiyiz?? yoksa sadece satarken mi ihraç kayitli satabiliriz.. biz ihraç kayitli kanunundan nasil faydalana biliriz. bir imalaci olarak. ayni zamanda başka imalaccilardan alarak ihrac yapiyoruz bu konuda ne yapabiliriz.. yabanci olduğumdan turkçem kötu olabilir.

Merhaba,

Firmanız imalat yaptığı için sanırım Kapasite Raporu vardır.

Eğer siz imalatçı olarak, ihraç edeceğiniz bir ürünün imalatını yapayorsanız, bu ürünün bünyesinde kullanacağınız hammadde, yarı mamül ve mamül ürünleri gerek yurtdışı ndan gereksede yurt içinden İHRAÇ KAYITLI olarak alabilirsiniz. Tabi yurtdışı alımları DAHİLDE İŞLEME REJİMİ kapsamında olur ve bu kapsamda yuriçi alımıda yapabilirsiniz.

Bunun dışında yurt içi imalatçılardan ( kapasite raporuna ve sanayici sicil belgesine haiz) ihraç kayıtlı olarak mal temin edebilirsiniz. ( KDV siz).
Bu şekilde ihraç kayıtlı olarak temin edilen bir ürünü, ancak vasfını değiştirmeden olduğu gibi ihraç ederseniz ihraç kayıtlı alabilirsiniz.


Bu konulara ileve olarak ek bilgi almak istersenin tarafıma ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com