Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart yurt dışı döviz transferi (swift)Öncelikle herkese selamlar,

Sanal bir ürünün (örneğin internet üzerinden üyelik satışı) bayiliğini yaptığımız yurt dışındaki bir firmaya önceden swift yoluyla ödeme yapıyorduk ancak bu sefer öncekilere nazaran biraz daha fazla ödeme yapmamız gerekiyor fakat bankalar swift limitlerini arttıramayacaklarını söylüyorlar.

Bu döviz transferini ithalat olarak gönderebilirmiyiz? Bu şekilde göndermemizin gümrüksel olarak bir mahsuru olur mu? (Ürünler sanal olduğu için gümrükten herhangi bir fiziki ürün geçişi olmamaktadır)

ithalat şeklinde ödeme yaptığımız takdirde gümrük vergisi vs gibi vergiler ödememiz gerekiyor mu?

Bilgilendirmeleriniz için şimdiden çok teşekkürler,
Murat[hr]
Bu arada önceden yaptığımız swift işlemleri için de ilgili dönemde 2 nolu KDV beyanında bulunup KDV ödemesini yapıyorduk.

Merak ettiğim konu bu ödemeyi ithalat ödemesi olarak yapabilirmiyiz? (peşin ödemeli ithalat?) ithalat ödemesi yaparken bankalar karşı bankanın bilgileri haricinde başka birşeyler istiyorlar mı?

Not: Daha önce firmamız için bir gümrük müşavirliği firması aracılığıyla gümrük dosyası açtırmıştık.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey