Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Set Olarak Gelen eşya


Alıntı:
Arsenick´isimli üyeden Alıntı
İlk yazımda tasarruflu sayılıların tarih ve sayıları da mevcut. Böyle bir işle karşılaştık fakat bu genelge yüzünden set halinde beyan etmekten vazgeçtik. Firmadan detaylı fatura istenip o şekilde beyan edilecek mecburen. Bizim takıldığımız nokta KDV ve ÖTV konusu. Diğer DTS vs izinleri her şartta alıyorsun zaten.

Konu hk. da bilgisi olan ya da daha önce  uygulamada karşılaşmış olanlar bilgi verirlerse sevinirim.

Teşekkürler..


Set halinde gelen eşyada; vergi ve diğer unsurları belirlemede tek ayırıcı özellik, seti oluşturan parçaların setten bağımsız olarak bir işlevselliği olup olmadığıdır.
Eğer setteki parçalar birbirinden bağımsız olarak bir işlev görmüyor ve ancak setin bir ayrılmaz parçası ve olmazsa olmazı niteliğinde iseler bu set halindeki eşya tek GTİP numarası ile beyan edileceği gibi vergiler ve izinler olarakta set olarak işlem görür.

Ancak set halide satılan ürünler , bu halde olmasına rağmen set içindeki parçalar ayrı olarakta satılabilir veya işlev görüyor ise bu set halindeki eşyalar, tek GTİP numarası ile beyan edilecek ancak, vergi tahakkukları ve izin vs gibi unsurlar, seti oluşturan her bir parçanın kendi GTİP numarası dikkate alınarak işlem yapılacaktır.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com