Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
RE: Set Olarak Gelen eşya


Bu tip eşyalarda pratik yöntem sorunun kaynağında çözümüdür.

Tek gtip verip gümrüğün sorununu çözmesini beklerseniz işinizyaş demektir.

Gümrüğün belirlemiş olduğu gtiplerde öncelikle mutabık olmanız gerekecek. Bu gtiplere göre oluşan unsurlar için izin almanız v.s. gerekecek.

Örnek verirsek

Traş bıçağı, Kolonya ve Havludan oluşan traş seti.

Kolanyalarda kontrol belgesi var. Diğer eşyaların mevzuatını belirtmiyorum. İşin mantığını kavramanız açısından.


Gtip i traş bıçağının gtip ine verdiğinizde kolonyadaki kontrol belgesinden kaçmış olacaksınız.

Bu durumda gümrük git kontrol belgesi al gel dediğinde bunu almak zor olacağı gibi gümrük yönetmeliğinin 112 nci maddesi 2 nci fıkrasıylada uyuşmayacaktır.

Türkiye’ye ithali, öngörülen her türlü izin veya uygunluk belgesine tabi eşya, ancak tabi olduğu mevzuata uygunluğu tespit edilmek suretiyle ithal edilebilir. İlgili kurumlarca yapılacak ithalat kontrollerinin gümrük beyannamesinin tescil işlemi öncesinde yapılması esastır


Bu çerçevede benim önerim şudur.

Seti oluşturan her eşyanın alış faturasında ayrı kalemler olarak fiyat ve miktarlarının belirtilmesi ve faturanın alt kısmınada bu eşyanın set halinde olduğu 1 set eşyanın örneğin 1 tıraş bıçağı , 1 kolonya, 1 yüz havlusundan oluştuğu gibi yazılması sonucu beyanname tescili sırasındada ilgili uygunluk belgeleri alındıktan sonra beyanname 44 nolu kutuya eşyanın set halinde olduğunun yazılması daha uygun olacaktır.

Bu durumda devletin vergi kaybı olmayacak, eşya ile ilgili alınması gereken izinler alınmış olacak. ve eşya geldiği gibi eşyanızı çekeceksiniz.

Bu işlem gümrüğün genelgede yapması gereken işin simetriğidir.

Kolay gelsin!