Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Dernek Seçimleri İçin Yapılan İlk toplantı

Değerli arkadaşlar.
Ben uzun zamandır bu meslekte olan bir kişi olarak öncellikle realist kardeşimizin söylediklerine katıldığım gibi, dahada ağırını sizlere anlatmak istiyorum.
Ben bir müşavirim ancak sevdiğim bir laf vardır " geldiğin yeri asla unutma, unutmaki oradan gelenlerde seni unutmasın ".
Neticede bende Müşavir yardımcılığından geldim.Mesleğe Dair isimli bölümde yazdığım güzel bir ortamdan geldim. Ancak şimdi bakıyorum artık o günler hayalden öte değil. Ben bırakın müşavir yardımcıları derneğini, "Gümrük Müşavirleri ve Yardımcıları" isimli oda olmasını ve bu odanın 2 başkanlı olmasını (1 Gümrük Müşaviri+1 Gümrük Müşavir Yardımcısı) istiyorum. Ve davanızda sonuna kadar haklısınız.
Neyse konuya hemen gireyim. Bir zaman önce bir müşavir meslektaşım ile karşılaştım. Meslektaşım diyorum ama sadece KARTVİZİT üzerinde. Adam memurluktan emekli. Emekli bir Gümrük Müdürü. Sohbet ederken (ben çok açık sözlüyümdür, lafımı esirgemem) ya dedim, abi siz memurluğunuz zamanında bu ithalatçıların canını yaktınız değilmi? evet, eee peki abi şimdi hangi yüzle adamların karşına çıkıp iş istiyorsunuz, bu nasıl bir anlayıştır. Adam bozuldu.
Neticede ben hiçbir meslek dalında, mesela; bir kadastro müdürünün emekli olduktan sonra mimar veya mühendis olduğunu görmedim.Veya başka Devlete ait resmi dairede çalışanların. Sanırım sadece noterler var onlarda zaten ya hakimlikten emekli oluyorlar veya mülkiyeli oluyorlar.
Ama bizim mesleğimize bakıyorsunuz, adam memurluğu zamanında Gümrük Müşavirlerini, yardımcılarını ve ithalat ihracat yapan firmaları inim inim inletmiş, emekli olmuş, veee sürpriz aramıza katılmış. Bu nasıl mantıktır. Daha açık birşey demek isterim ama yeri burası değil. Ben çok o lafı demişimdir yüzlerine karşı ama diyorumya yeri burası değil. Ağır kaçar.
Ama dahada üzücü olanı, hani benzetmemi mazur görün "zamanında cellat ve mahkum gibi olan" müşavirlerle eski memurların şimdi canciğer kuzu sarması olması ve mesleğimize bizden çok sahip çıkmaları. Adama sorarlar o zaman " NEDEN SEN MEMURKEN BU MESLEĞİN ÖNÜNÜ TIKADIN" şimdi ateşli bir meslek savunucusu oldun. Çok doluyum bu konularda. Her memur için değil lafım. Onlar kendilerini bilirler. Adamlar İthalatçı firmalara teklif götürüyorlar lafları aynen şu "ben eski müdürüm, beni sayarlar severler" ee o zaman seni sayr severlerse bu meslekte ne işin var.
Ama en güzelini yaşadığım bir olay var asla unutmam. Ambarlı Gümrüğünde Tuncay diye (soyismini vermem uygun olmaz) çok değerli bir Muayene Memuru vardı. Birgün bende yanındayım. Bir memur (müdür) emeklisi geldi. Yeni Gümrükçü !(müşaviri)!. Neyse beyannamesinde muhalif bir durum var. Ama parçalıyor kendini. Şöyle olmuş böyle olmuş, aman canım gülüm benim. Baktıki kaçarı yok. Bu sefer ŞANTAJ yapar gibi kelimeler. Ben eski müdürüm, daha iyi bilirim, şunu tanırım bununla dostluğum var, bak şimdi müdürün yanına iniyorum gibi laflar. Hiç unutmam Muayene Memurunun dediği bir laf vardı " Sen müdürlükten emekli olmuşsun ama halen burayı kendi Resmi Dairen olarak görüyorsun.Bir karar ver Müşavirmisin, Emeklimisin? "
İnanın bu lafı asla unutmadım. Nedense (birtakım, tamamı için değil lafım) emekli memurlar(müşavir olanlar) biraz işler sıkıya alınca hemen eski günleri hatırlatıyor, baktı olmadı bu sefer şunu tanıyorum müdürü bilirim lafları.
Diyorumya arkadaşlar ben bu konuda çok doluyum.Dahada laf etmek istemiyorum. Ama davanızda sonuna kadar haklısınız. Ancak acı olan bir durumda vardırki unutmayın. Bu meslek çok güçbirliği platformları gördü ama nedense güç veya birtakım çıkarları kendi lehlerine döndüğü zaman anında gider yapanlarıda oldu.Anlatmak istediklerim anlaşıldı sanırım.
Saygılarımla