Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Gümrükte İşlem takibi İle İlgili Soru?
Merhaba
sonunuza kısaca cevap vermek istedim.
gümrük firmasına ithalat evraklarını eksizlik tesliminden sonra gümrük beyannamesi edi veya gümrük idarelerinde bulunan bilgisayarlarda bilgilere uygun olarak (ki tarife pozisyonu önemlidir) yazılır.
Gümrük beyannamesi ve ekli evraklar tescil için gümrük idarelerinde ithalat işlemlerindeki tescil bürosuna verilir.
Burada evrak veya beyan yanlışıolmaması durumunda beyannamenin sarı veya kımızı olması belirlenir.
her ikidurumda da gümrük muayene memuruna dosya ile muracaat söz konusudur.
sarıda evrak kontrolü esastır
kırmızı da ise muayene şartı sözkonusudur. işte burada oluşacak problemler ortaya çıkabilir.
kırmızı muayene memuru bazı gümrüklerde günde 1 kere muayeneye gitmektedir.gümrüklerle antrepoların arası istanbul şartlarınıda düşündüğünüzde arası zaman olarak günde 1 muayeneye imkan vermektedir.
diyelim muayene memurunu ogün yakaladınız muayene yaptınız muayene memuru kimyahane ithal malının gitmesini uygun gördü.
buda bir hayli iştir. numune alımı kolcu tabirli gümrükmemuru ile kimyahane ye gidecek mamulun kimyahaneye yollanması.
oradan da olumlu sonuç alınıp beyanname muayene memuru tarafından gümrük onay sisteminde kapatıldıktan sonra malın gümrük vergisi yatırılması gerekmektedir ki bu zaten beyannamede mevcuttur.
saymanlık idaresine yatırılan vergiler toplamına mütaakip gümrük idaresinden çıkış işlemleri için kapıçıkış kağıdı alınıp tabii bu arada bilgisayarlarda hiçproblem olmadığını varsayarak malın bulunduğu antrepoya gidilir.
burada da ardiye ücretleri ödenip kolcu onayıyani gümrük antrepo memurunun onayı alındıktan sonra mal yüklemesi yapılır.
her şey yolunda ise gümrüklü malzeme sizdedir.
umarım yardımcı olabilmişimdir.
(daha detay yazmak isterdim ama yazmasınısevmiyorum ) )
iyi çalışmalar

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey