Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: BARKOD OKUYUCU GTİP


Değerli Osman bey ve Metehan bey.

Emin olun sizlerle bir ürün üzerinde fikir yürütmemiz beni eski yazıhane dönemlerine götürdü. Eminim bilirsiniz. Bir eşya için GTİP' lendirme yapılacağı zaman önce "abi" lerimize ardından bizimle emsal çalışması olan arkadaşlarımıza sorardık. Neticede şu ortamda sergilediğimiz saygı ve sevgi ortamını daima muhafaza ederek.

Değerli Osman Bey ve metehan bey. Öncellikle nazik ve ehemmiyetli yaklaşımınızdan dolayı sizlere teşekkür ederim.

Değerli arkadaşımızın eşyası ile ilgili olarakta Gümrükler Genl.Müdr.'ü Tarife Dairesi (Tarife Tespit Dairesi)'de görevli bir yakınımdan detaylı bilgi istedim.
İlgili mevzuatlar, eşyanın kullanım amaçları, eşyanın nihai niteliği, eşyanın kombine veya tekil kullanım özellikleri gözönüne alındığı zaman GTİP değerlendirmesinin 8471.60.70.90.11 olarak geçtiğini;
8471.90 Pozisyonunda yer alan eşya ile ilgili olarak Değerli metehan bey'in verdiği bilgileri aktardığımda, O GTİP'de yer alan eşyanın içerisinde bulunan hafıza çipi sayesinde, belleğine işlenmiş bilgiler vasıtasıyla lazer veya optik yazım ile işaretlenmiş sayı veya işaret topluluğunu algılayan, parmak izi tanıma sistemleri (bunlarda içlerinde gömülü hafıza çiplerine bilgi depolanması ile tekil işlem yapanlar), barkod okuyucular (bunlarda içlerinde gömülü hafıza çiplerinde bilgi depolanması ile tekil işlem yapanlar) olarak belirtmiştir. Ancak 8471.60.70.90.11 GTİP'de yer alan eşya ise hem içerisindeki hafıza çipi ile işlem yapan, hemde dışarıdan bilgi transferine müsait (örneğin; hafıza bilgilerinde 999999 numaralı bilet olmadığı halde, başka bir yerde kurulu ana işlemciden 999999 numaralı biletin bilgilerinin hafıza çipine aktarılması) makinelerdir. 8471.60.70.90.11 pozisyonundaki eşya tekil veya kombine halde kullanım imkanı olduğu gibi, Bluetooth-Gps-Gsm-Wiriless gibi telsiz veya telli iletişim imkanları ile bağımsız ve sahra imkanlarındada çalışabilen ve bilgi aktarımını yapabilen (ancak buradaki ayrım, eşyanın hafıza bilgilerine dışarıdan müdahalenin online imkanlar ile yapılabilmesi) cihazlara olabilmektedir.
Umarım yukarıdaki yazılı bilgiler (biraz hızlı yazdıysam özür dilerim) konunun aydınlatılmasında önem arz eder.

Saygılarımla
Gökhan