Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart 2.el makina ithalatı (dtm özel izin)


Alıntı:
soby´isimli üyeden Alıntı
Selam,

Fabrikamıza, şuan elimizde bulunan makinaların aynısından (marka ve yaş olarak ) AB ülkesinden 2.el olarak ithal etmek istemekteyiz.Elimizdeki makinalar 1974-1978 yılı üretilmiş.

GTIP e göre numarası 84.57 ve 10 yaşa kadar müsaade ediliyor 10 yaşın üstü DTM den özel izinle gerçekleştrilebiliyor.

Daha önce özel izinle bu tip makina ithalatı gerçekleştirmiş olan arkadaşlar yol gösterebilir mi?


Saygılar
Salih


İthalat :2009/9 Sayılı ESKİ, KULLANILMIŞ VEYA YENİLEŞTİRİLMİŞ OLARAK İTHAL EDİLEBİLECEK MADDELERE İLŞİKİN TEBLİĞ, kapsamında
yer alan ürünler, 10 Yaşına kadar ( 10 yaş dahil) olarak Gümrük iznine tabi olarak ancak , Sanayi Odasınca eşyanın 10 yaşından küçük olduğunuz gösteren ekspertiz raporuna istinaden ithal edilir.

Bu tebliğ kapsamında olmayan ürünlerin yeni ve kullanılmamış olması zorunludur. Tebliğ kapsmında olmayıp yeni olması gerekirken , eski olarak ithal edilmek istenen eşyalar için izin verilmiyor. ( Bu ürünler garanti belgesine tabi olduklarından yeni olmak zorunda)

Tebliğ kapsamında olupta 10 yaşından büyük olan ürünler için DTM İthalat Genel Müdürlüğün den İthal izni almak gerekir.
Burda izin için esas alınan temel unsur; Eşyanın ekonomik ömrünün bitmediği, firmanın bu ürünleri kendi ihtiyacında kullanma gerekliliğidir.
Bu anlamda müracatta gerekçeleri doğru anlatılabilirse izin verilebilir.
Zaten izin müracaatı ürün Türkiye ye gelmeden proforma fatura ile yapılacağından, izin çıkmazsa getirmezsiniz.

Ayrıca olduki izin alındı ve ürünü getirmeyi düşünüyorsunuz. Burda dikkat edilecek bir husus daha var, izinde eşyayı kaç yaşında gösterdi iseniz, ürün geldiğinde bu açıdan gümrükçe yaş tespiti yapılabilir.

Diğer bir husus CE uygunluğu olması ve eşya üzerinde CE işareti ve eşyanın test raporları ve CE belgeleri şarttır. ( Bu ürün için Türkiyede ayrıca CE uygunluk denetimi yapılmaktadır.)

Eşya AB ülkesinden geliyor ise, A.TR belgesi ile birlikte gelirse ve AB ülkeler menşeili olmak kaydıyla CE denetimine tabii tutulmaz.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com