Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: çinden hediyelik eşya ithalatı


Alıntı:
fbm´isimli üyeden Alıntı
slm arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum.böyle bir siteyi hizmete sunduğunuz için herkese teşekkür ediyorum.kendim hediyelik eşya dükkanı açmak istiyorum.takı,süs eşyaları,cam,porselen vs,hediyelik eşya gurubuna giren herşeyi çinden temin etmek istiyorum.öncelikle anonim şirketi olması lazım diye biliyorum.bundan sonraki aşamalarda neler lazım.gümrük ,nakliye,konteynır vs. bu eşyaların gümrük vergi oranları nedir,1 konteynır türkiyeye kaça gelir,yorumlarınızı bekliyorum.herkese teşekkür ediyorum

Merhaba,

Öncelikle ithalat yapabilmeniz için Anonim Şirketi olma zorunluluğu yok. Ticari amaçlı yapacağınız ithalat için, bu faaliyet alanına uygun bir ticari vergi mükellefi olmanız yeterli ( Limited, Şahıs firması vb)

Dİğer konulara gelince;

Hediyelik eşya gurubuna giren herşeyi ithal etmeyi düşünüyrum dediğiniz için , şu halde somut olarak gümrük mevzuatı ve diğer mevzuatlar konusunda sağlıklı bilgi verilmesi mümkün değil.
Bu konuda sağlıklı bilgi oluşturabilmek için, ithal etmeyi düşündüğünüz ürünlerin isim, nitelik ve özlliklerini içeren tam bir eşya listesi oluşturursanız. Buna göre inceleme yapılabilir.
Size önerim, böyle bir liste oluşturarak bir gümrük müşavirinden danışmanlık hizmeti almanızdır. Çünkü sizin getireceğiniz bir parti eşya belki 100 lerce çeşitlilikte olacak ve her ürün mevzuat açısından tek tek incelenerek , tam olarak vergi, izin vs gibi unsurları tespit ettikten sonra diğer aşamalara geçilmelidir.

Bunu yapmadan kesinlikle ürün siparişi vermemenizi öneriyorum.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com