Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: DONGLE


Merhaba cyrus,
commer arkadaşımızın bahsettiği Bağlayıcı tarifeyi inclediğimde HASP (Hardware Against Software Piracy) evet biz bu ürün hakkında yanlış düşünmüşüz.Tarifesi kesinlikle 8471.80.00.00.00 dir.USB DISC olarak nitelendirildiği için yanlış bir kaniya vardık.Bu ürünle birlikte Paralel port ve Yazılım CD var.Sonuçta bu ürün bir donanım ve 84 fasılın açılma notlarında ; 5 maddeni B ve C sine göre değerlendirilir


(B) Otomatik bilgi işlem makinaları, birbirinden ayrı ve değişebilen sayıda birimlerden meydana gelmiş sistemler şeklinde bulunabilir.

(C) Aşağıdaki (D) ve (E) paragrafları hükümleri saklı kalmak şartıyla, aşağıdaki şartların tümüne uyan bütün üniteler komple sistemin bir parçası sayılır.

(i) Esasen veya sadece bir otomatik bilgi işlem sisteminde kullanılabilen türde olmalı;

(ii) Merkez işlem birimine doğrudan doğruya veyahut bir veya daha çok birimler aracılığıyla bağlanabilmeli;

(iii)Sistem tarafından kullanılabilen kod veya işaretler şeklindeki dataları alabilmeli veya verebilmelidir.

Dongle :
dongle paralel ya da usb portuna takılan bir donanımdır. Donanımla haberleşmeyi sağlayan aygıt sürücüleri vardır. Dongle firmasının sunduğu api servisleriyle kullanılır. Bu api servislerini kullanıcı ister kaynak koduna ekler ya da dongle firmasının sunduğu envelope korumasını kullanır. Envelope ile kullanıcı kaynak koduna dokunmadan programını koruyabilir. Envelope programı paketler ve program çalıştırılmak istendiğinde dongü dongle varsa ancak program hafızaya açılır ve çalışır.


Metehan KÖYMEN