Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Garanti belgesi


Alıntı:
kyilmaz89´isimli üyeden Alıntı
önccelikle iyi günler benim acil bir sorum olacak,yurtdışından şirket arıcılığı ile elektronik ürün getirmek istiyoruz .1.sorum. Bunun için garanti belgesi gerekiyor diye biliyorum bu doğrumu?
2.sorum: Bu garanti belgesini ne kadar sürede temin edebiliriz ve bunun için ücret ödememeiz gerekir mi?gerekirse ne kadar olur ürün başına mı verilir?
3.sorum Bu urunlerin ithlatı için başka hangi blgeler gerekir ve maliyetleri belli mi? bu arad ürünler hong kong tan gelecek Made in china? şimdiden herkese çok teşekkürler.

1 ) Bir ürünün ticari amaçlı ithalatında GARANTİ BELGESİ alınmasına tabi olup olmadığına bakabilmek için, öncelikle eşyayı detaylandırıp ( cins, özellik, kullanım yeri gibi) bu eşyanın Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki yerinin tespit edilmesi gerekiyor. Buna göre de mevzuatta GARANTİ BELGESİ ve/veya diğer başka ne gibi izin vs. isteniyor bakılabilr.

2) Eğer yapacağınız ticari amaçlı ithalata konu eşya GARANTİ BELGESİ ne tabi ise; bu belgenin alımından önce, Sanayi Bakanlığının belirlediği sayı ve özelliklere göre , Türkiyede yeterli servis noktalarıyla söleşme yapılacak. Sonra Sanayi ve Ticaret bakanlığından SERVİS YETERLİLİK BELGESİ alınıp, son olarakta GARANTİ BELGESİ müracaatı yapılacak.
Bu işlem biraz zaman alır. Bakanlığın aldığı ücretten ziyade, yapacağınız servis sözleşmeleri biraz maliyetli olabilir. Bu işin danışmanlık ücretide olacaktır.

3) Diğer maliyet unsurlarını tespit edebilmek için, Eşyanın 1.MADDEDE söylediğim tespitinden sonra, kıymet, miktar, ağırlık gibi detay bilgiler verilebilirse , tahmini bir maliyet hesaplaması yapılabilir.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com