Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: gümüş ithali ve ayar evleri
Alıntı:
Arsenick´isimli üyeden Alıntı
Kıymetli madenlerden eşyanın külçe halinde ithali yapılıyor ise ayar evi , borsa vb gerekebilir. Fakat sanayi de kullanılan bu tip eşya da böyle bir uygulama yok. Yıllarca platin tel ithalatı yaptım, bu yönde dayatmalarla bende karşılaştım ama incelerseniz külçe ya da blok halindeki eşyada bu uygulamanın olduğunu görürsünüz.

Sn, Arsenick

Paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Bildiğiniz üzere, Gümrük Yönetmeliği ekinde tahlile tabi eşya listesi vardır.
Eğer ithal edilen ürün bu listede ise gümrük idaresi her zaman tahlili yaptırabilir. Genelde belge kontolü hattında ise beyanneme, tahlil listesinde olsa dahi genelde gönderilmeme eğilimi var. Ancak Fiziki muayene hattında olan bir beyanname muhteviyatı eşya, tahlile tabi eşya listesinde ise çoğunlukla tahlil yaptırma eğilimi vardır. ( Genelde beyan edilen eşyanın tarifesinin doğruluğu tereddüt oluşturuyor ise tahlile gönderme durumu oluşur).

Bu konuda kimyaneye gider veya gitmez diye bir hüküm yürütmek gümrükteki uygulamalar açısından pek isabetli olamayabiliyor.

Uygulama açısından baktığımızda memur insiyatifi bile bu noktada önem arz ediyor.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com