Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Pırlanta
Merhaba Değerli Üyeler;

Pırlanta taş ; 7102.39.00.00.00 GTİP de sınıflandırılır. ( mıhlanmamış ve mamüle takılmamış halde )

Eğer eşya şahsi kullanım için internetten satın alınarak ve bedeli ödenerek, posta yoluyla gelecek eşya ise; burada ilk dikkat edilecek husus eşyanın kıymetinden ziyade miktar itibariyle kişinin kendi şahsi kullanımına mahsus olması gerekir.
Bu ürün eğer takılmamış halde ve şahsi amaçlı ise, ne için getirilebilir.

Bu ürün direk bu haliyle kullanılamayacağına göre, mesela bir yüzük yaptırcaksınız diyelim ve bu getireceğiniz pırlanta taşıda bu yüzüğün üzerinemi mıhlatacaksınız. Bir yüzükte kaç tane pırlanta kullanılabilir. Bu örnek sadece kişinin kendi kullanımına mahsus konusunu miktar itibariyle anlaşılması açısındandır.

Bu şeklide getirilecek pırlanta taş, eğer kıymet itibariyle 1500 Avro ya kadar ise % 10 maktu vergi ödersiniz.

1500 Avro yu geçiyor ise % 20 ÖTV ödersiniz.


Bunların dışında eğer, bir ticari vergi mükellefi olarak, ticari amaçlı Pırlanta taş ithal edecekseniz, İthalat Rejim hükümleri uygulanır. Bu durumda ödeyeneceğiniz vergi, Malın değeri, taşıma ve sigorta ücretleri üzerinden % 20 ÖTV dir. ( KDV muafiyeti uygulanacağından bu eşyanın ithalinde gümrükçe bu eşya için ekspertiz yaptırılabilir.) Ticari amaçlı ithalatta miktar kısıtlaması yoktur.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com