Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Ticari Kiralama İthalatı


Alıntı:
siddharta´isimli üyeden Alıntı
Ticari Kiralama İthalatı

Dubai’ye ticari kiralama yoluyla 63 adet makinamızı 3 yıl süresince kiraladık. Müşterimiz ekonomik krizi bahane göstererek 34 adet makinamızı geri gönderecek. Daha önce ithalat yapmadığımız için ithalat prosedürünü bilmiyorum. Hangi evraklarını hazırlamam gerekiyor. Müşterimizle protokolde nakliye ve gümrük masraflarını müşterimiz ödeyecek. Bize başka herhangi bir masraf çıkar mı? Yardımlarınızı bekliyorum ticari kiralama ithalat proseduru konusunda

Merhaba,

Yurt dışındaki müşteriniz bir iade faturası kesecek. İade faturasında sizin ihracat yaparken kesmiş olduğunuz faturaya atıfta bulunacak ve iade nin nedenini belirtecek. Mallar çıkıştaki ayniyatına uygun olacak. Mallar gümrüğe geldiğinde, iade faturası ile birlikte, çıkışında yapılan gümrük beyannamesi ve ekleri ile birlikte ayniyat tespitine ilişkin ayniyat tutanağı gibi belgelerle işlem yapılır.

Ticari kiralama yolu ile ihracattan sonra neler olabilir;
- Kiralama süreci içerisinde kesin satışını yapar ve kesin satış faturası keserek dövizini yurda getirebilirsiniz
- Kiralama sürecinde kiralama süresini uzatabilirsiniz.
- Başka bir alıcıya satabilirsiniz. Başka bir ülkeye satacaksanız Transit ticaret yapabilirsiniz.
- Kiralama süresi sonunda yurda geri getirebilirsiniz.
- Kiralama süresi dolmadan yurda getirilecekse, yurt dışı firmanın mücbir bir sebep ( ekonomik kriz vs.) göstererek keseceği bir iade faturası ile yurda getirebilirsiniz.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com