Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: acil cevap çok acele lazım..
Alıntı:
tarık12´isimli üyeden Alıntı
Gümrük kontrolü altında işleme rejimine tabi tutulan eşyanın ithal edilmek istenilmesi durumunda işleme faaliyetine tabi tutulan eşyanın ve mamül eşyanın gümrük vergileri açısından değerlendirilmesi nasıl yapılmalıdır..?ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

Sn, Tarık12

Gümrük Kontolü Altında İşleme Rejimi, uygulamada pek sık kullanılan bir rejim olmadığı için bu rejim altında olan eşyanın vergilendirme unsurları konusunda tereddütler halen vardır.

Rejimin tanımına bakacak olursak;

"Serbest dolaşıma girmemiş eşyanın, Türkiye Gümrük Bölgesinde, ithalat vergilerine veya ticaret politikası önlemlerine tabi tutulmaksızın, niteliğini veya durumunu değiştiren işlemlere tabi tutulmaları ve bu işlemlerden elde edilen ürünlerin tabi oldukları gümrük vergileri üzerinden serbest dolaşıma girmeleri, gümrük kontrolü altında işleme rejimi hükümleri uyarınca yapılır. Elde edilen bu tür ürünler işlenmiş ürün olarak adlandırılır. "

GENEL UYGULAMA ŞU ŞEKİLDEDİR;

Bu tanımdanda anlaşılacağı üzere; eşyanın Gümrük Kontrolü Altında İşleme rejimine girişi sırasında İthalat Vergilerine tabi tutulmaması ancak; ileride oluşacak vergi kayıplarını önlemek açısından, vergilerin teminata bağlanmak suretiyle, rejime girişine izin verilir.

İzinde belirtilen işleme faaliyeti sonunda işlenmiş ürünlerin Serbest Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutulurken; işlenmiş ürünün ithalat rejimi hükümleri çerçevesinde öngörülen vergilendirme unsurları esas alınır.

Bu şekilde; işleme faaliyeti izninde belirtildiği şekilde işlendikten sonra Serbest Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutularak ithali gerçeklştirilen eşyanın; İlk rejime girişi esnasında alınan teminatı yükümlüsüne iade olunur.

Saygılarıma,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com