Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Fotokopi Kağıdı İthalatı

Merhaba,

VERGİLER
-----------
Katma Değer Vergisi : % 8


Öncelikle önerim şu olacak; Hassas ürün olduğu için riskleride göz önüne alarak CIF ( Mal bedeli+ Navlun+ Sigorta ) olarak fiyat ve teslim anlaşması yapınız. Varış ülke limanına kadar olan riskler açısından.
Burada satıcı, Navlunu öder ve taşımaya ilişkin olarakta varış ülke limanına kadar olan risklere karşı sigrtasını yaparak, Bu oluşan Navlun ve Sigorta masraflarını size satış faturasıyla rücu eder.

Eğer bu mümkün değilse CFR ( Mal bedeli + Taşıma ) olarak anlaşabilirsiniz. Bu FOB dan daha uygun olur sanırım . Bu durumda mutlafa yine risk ( eşyanın zarar görmesi vs ) sorun olabilir. Buna karşı şöyle yapabilirsiniz. Eşya ile ilgili yükleme detayları size verilir. siz Türkiye de bir sigorta şirketine bu eşyayı çıkış limanından varış limanına kadar oluşacak risklere karşı sigorta etttirirsiniz.

Liman masrafları 2 türlü;

1) Eşyanın CIF-FOB -CFR şekli farketmeden, taşıyıcı firma, eşyayı limana boşaltma, hammaliye, Ordino vs adı altında ücretler alacaktır. Bunu tabiki getirecek taşıyıcı firma ile görüşebilirsiniz.

2) Taşıyıcı firmanın eşyayı limana boşaltıp, sizin adınıza düzenlediği ORDİNO belgesini verdikten sonra; bu eşyanın gümrük işlemleri olacaktır.Liman veya eşya bir antrepoya alınmışsa buna ilişkin bekleme ücreti oluşur.(Bu eşyanın tonaj, kıymet ve beklediği güne göre değişir.) Bunlar dışında Gümrük Müşavirlik Hizmetleri olur.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com