Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: acil cevap çok acele lazım..

Alıntı:
tarık12´isimli üyeden Alıntı
Arkadaşıma verdiği cevap için çok teşekkür ediyorum...yalnız rejimin işleyişi hakkında tereddütlerim devam ediyor...benim asıl sorunum...şudur ki bu rejime tabi eşyayı antrepoda devralan firmanın elinde var olan tercihli tarife uygulaması sğlayan belgeleri ( bu A.TR belgesi henüz işleme faaliyetine tutulmamış eşyaya aittir) işleme faaliyetine tutulan ve artık tarife ve kıymeti değişen eşyaya bir muafiyet sağlayabilirmi bu işleme faaliyetleri ayrıca kdv matrahına girermi?...


Sn, tarık12

Eşyanın Tercihli Tarife uygulaması hakkından; eşya ilk rejime tabi tutulduğu anda ( Gümrük Kontrolü Altında İşleme) buna ilişkin olarak ilgili A.TR vs belgesini ekleyerek zaten bu tavizden yararlandınız. ( A.TR alınmış bir eşyanın, vasfı değiştiğinde A.TR hükmünü yitirir.)

Diğer taraftan, eşyanın vasfı değiştiğinden ve yeni menşe statüsü kazandığından, bu eşyanın vergilendirilmesi, mamül halde bulunduğu tarife pozisyonundaki normal vergi oranlarına göre yapılır. KDV eşyanın mamül haldeki kıymeti üzerinden hesaplanır. ( Bu değerde, eşyayı Serbest Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutarken beyan edeceğiniz kıymet, ve diğer matrah unsurlarından oluşur) İşleme faaliyetinden doğan kıymet artışı , Katma Değer Vergisine tabidir.

Bu şekilde vergileri ödenerek Serbest Dolaşıma alınan eşya, AB ülkelerine ihraç edilirse , Serbest Dolaşım hakkı elde ettiğinden A.TR hakkı o zaman kazanmış olur.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com