Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: CIF fiyat belirleme
Nakliyeciler son zamanlar ordino bedeli yerine ''monitöring ücreti'' ''degerli evrak bedeli'' ve ya ''gümrük evrak bedeli'' gibi ibareler altında ordino bedelini alıyorlar. Bagzılarıda ordinoyu ücretsiz veriyor malı çekerken ardiyeye ekleyip alıyorlarki bu tamamen nitelikli dolandırıcılık. Bence bu işlem hukuki açıdan sebepsiz zenginleşmeye örnek teşkil ediyor.


Alıntı:
asiyan´isimli üyeden Alıntı
CIF teslim şekli ihracat ve ithalata göre farklılık arz eder.

İhracatta fatura keserken FOB bedel üzerine navlun ve sigortasını eklersiniz. (Ordino masrafınız olmaz ancak ardiyeyi ekstradan ödersiniz. Ardiye masrafı sizin için ekstra bir giderdir, bunu alıcıya yansıtamazsınız.)

İthalatta ise gelen CIF fiyata genelde zaten yurtdışından navlun ve sigorta ödemeli teslim gelir. Ardiye ise verginizi etkiler.. Ortalama olarak bir ardiye masrafı yurtiçi giderlere eklenir ve böylece sizin KDV Matrahınıza etki eder. Ordino ücreti ise bu noktada ekstra masraftır ve nakliyeciler tarafından hala neden alındığı çözüme kavuşturalamış ve devlet tarafından hiçbir işleme tabi tutulmayan bir giderdir.


customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
ISTANBUL
Bilgi için degil, ithalat ve ihracat için varız.
Contact Mail & Msn: basarigumruk@hotmail.com